Moje chvilka pohody

Homeopatická léčba u psů

Homeopatie je jedním z nejoblíbenějších přírodních léčebných postupů u lidí i u zvířat. U nás tenhle typ léčby stále ještě výrazně zaostává, na druhou stranu má ale spoustu příznivců.

Veterinární homeopatie je léčebný přístup vhodný pro akutní i chronické stavy, poruchy chování i fyzická onemocnění. Vyléčení se dosahuje harmonizací organismu zvířete pomocí vysoce naředěných látek z přírody.

Pro přípravu homeopatických léků se používají rostliny, živočichové, minerály a chemické sloučeniny. Kritici vytýkají této metodě nedostatek vědeckých studií a účinky přirovnávají k placebo efektu, příznivci zdůrazňují jemný a komplexní účinek.

Jak homeopatika fungují?

Homeopatická léčba funguje na principu „podobné se léčí podobným“. Tento základní zákon zformuloval německý lékař, chemik a zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann. Zjistil, že látka, která má schopnost vyvolat onemocnění, je také schopna nemoc vyléčit.

Podmínkou ovšem je, aby tato látka byla naředěná a „natřepána“. V homeopatii se neléčí pouze jednotlivé potíže, ale celek. Cílem homeopatické léčby není odstranit pouze jednotlivý symptom, jako například bolest, zvýšenou teplotu, vyrážku, ale navrátit pacientovi celkové zdraví.

Speciální směsi

Klasická homeopatie vždy pohlíží na pacienta jako na individuum. Před stanovením léčby veterinář vašeho mazlíčka vždy důkladně prohlédne a zjistí také okolnosti onemocnění. Tento přístup je často časově náročný, ale příznivci oceňují léčbu individuálně stanovenou každému pacientovi.

Na trhu jsou samozřejmě dostupné i hotové směsi, které jsou „šité na míru“ různým onemocněním a jejich cílem je pokrýt všechny důsledky daného onemocnění. Při akutních onemocněních jsou takovéto hotové směsi vhodnou alternativou, nicméně u chronických onemocnění je vždy nutné provést důkladné vyšetření, aby se stanovila odpovídající léčba.

Způsoby podávání

Homeopatické léky jsou preparáty ve formě malých bílých kuliček. Rozpouštějí se ve vodě v lahvičce s kapátkem nebo v injekční stříkačce. Zvířeti se podávají přímo do tlamy a předtím je vždy nutné tekutinu protřepat.

Důležité je ohlídat, aby zvíře kapátko či stříkačku neolízlo. Pokud veterinář neurčí jinak, podávají se nalačno, to znamená 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.

Kdy homeopatii vyzkoušet?

Obecně se doporučuje vyzkoušet homeopatickou léčbu při akutních, i chronických stavech, jako doplněk substituční léčby, pro zmírnění nebo odstranění poruch chování, jako pomocná nebo výhradní terapie při stavech vzdorujících konvenční léčbě (chronická kožní onemocnění, autoimunitní onemocnění), pomoc při řešení epileptický stavů u psů a podobně.

Velkou výhodou této léčby je, že je bez vedlejších účinků.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden