Houslista si moc přál syna, žije však se čtyřmi ženami

Houslista si moc přál syna, žije však se čtyřmi ženami Barbora Kodetová pochází jak známo z jednoho z nejslavnějších hereckých rodů. Je dcerou herecké legendy Jiřího Kodeta (†67) a Soni Kodetové (73) a prapravnučkou uznávaného herce, režiséra a historika Vendelína Budila (†80).

Bára i její matka Soňa se opatrně shodují na tom, že žít s charismatickým a vznětlivým Jiřím Kodetem nebylo zrovna jednoduché. Soňa Kodetová dokonce prohlásila, že se její zesnulý manžel trochu podobal postavě antikomunisty a protifašistického bojovníka Jindřicha Krause, kterou ztvárnil ve filmu Pelíšky.

Také vás může zajímat ...

Scéna, kdy se hádá se svou filmovou dcerou, zda obědvají knedlíky, anebo noky, se výrazně zapsala do dějin tuzemské kinematografie. V osobním životě byl však Kodet dokonce ještě mnohem výbušnější. Vypráví se následující historka: Jednou herec pozval kolegy na srnčí na smetaně s domácím knedlíkem.

I když míval hluboko do kapsy, vždy se choval jako grand. Všichni se těšili na výborný oběd, ale najednou přišla jeho žena s tím, že nestihla udělat knedlíky, ale že může udělat rýži nebo halušky. Kodet vstal a zařval: „Halušky k srnčímu na smetaně?

To nebude jíst nikdo!“ Potom vyhodil pekáč s masem z okna a společně s kolegy odešli do hospody na buřty s cibulí.

Táta jí chybí Barbora na otce prý vzpomíná málem denně, měla k němu silný citový vztah. Prohlásila o něm: „Byl to skvělý táta. Na jednu stranu strašně moc přísný, na druhou ten nejlepší člověk, kterého jsem znala.

Dokázal pohladit, uměl povzbudit. Ještě teď občas cítím na vlasech dotek jeho ruky. Chybí mi.“ Na dětství vzpomíná s dojetím. Jiří Kodet měl vůči socialistickému režimu velké výhrady, a jak známo, mlčet on neuměl.

I s rodinou opustil město, nastěhovali se do vesnické chatky, kde se paní domu Soně patrně obtížně hospodařilo, ale pro děti, Báru a jejího mladšího bratra, to byl ráj. Celé dny trávily venku, v lesích a na lukách.

Tatínek intelektuál jim vysvětloval pojmy jako například svoboda a demokracie, učil je pokoře a skromnosti. Po večerech se sedávalo u táboráku s nejrůznějšími osobnostmi z uměleckého života. „Bylo to krásné dětství, neměla jsem žádné povinnosti, nechodila jsem ani do školky,“ libuje si Bára.

Kamarádek moc nebylo, jen jedna v hájovně, jinak trávila budoucí herečka celé hodiny sama, vyhovovalo jí to tak. Stavěla si bunkry a vyrůstala v sepětí s přírodou. Dodnes nechápe, jak je možné, že městští lidé tráví čas tak, že se procházejí po obchodních centrech.

Pozvání na koncert Vystudovala Pražskou konzervatoř, hrála v Národním divadle, objevila se dokonce i v amerických sci-fi filmech Duna a Děti Duny, byl to vskutku raketový start. Později už se Báře tolik nedařilo, ze seriálu Redakce musela odejít, protože se tvůrcům nezdála dost sexy, a totéž „v bledě modrém“ se stalo i s pořadem Pošta pro tebe, kdy moderovala několik dílů, a pak se znelíbila.

Otevřelo se před ní náročné životní období. Vztah s otcem nejstarší dcery Lily (18) nevyšel, herečka zůstala sama a bála se, že to tak bude už napořád. Ale osud pak položil před ní na stůl srdcové eso.

Houslista Pavel Šporcl zrovna ukončil pobyt ve Spojených státech, a protože se mu už dlouhou dobu stýskalo po pražských divadlech, začal je navštěvovat jedno po druhém.

Zhlédl představení Stavovského divadla Na miskách vah, kde zářil Jiří Kodet. Nadchlo jej natolik, že napsal Kodetovi děkovný dopis, ten na něj odepsal. Po několika letech vyhledala Šporcla na jakési společenské akci Kodetova dcera Bára, řekla mu, že děkovný dopis četla a že byl moc krásný.

Houslista byl potěšen a odpověděl, že by bylo skvělé, kdyby tatínek na oplátku navštívil jeho koncert. Ale to už tehdy nebylo možné, Kodet byl těžce nemocen. A tak na koncert místo tatínka přišla dcera. Těžká doba Láska na první pohled to podle Báry ale nebyla.

Když šla houslistovi poděkovat za pěkný dopis, který tatínkovi poslal a který našla při uklízení Soňa Kodetová, rozhodně si hned nepadli do náruče. Pavel Šporcl v neodmyslitelném šátku si vedl za ruku nějakou slečnu, Báru zdvořile vyslechl a to bylo všechno.

A když pak přišla namísto otce na houslistův koncert, hluboce ji zasáhla Dvořákova hudba. Dokonce natolik, že celý koncert proplakala. Pak se ti dva asi půl roku vůbec neviděli. Ale protože Jiří Kodet byl na tom zdravotně hůř a hůř, Bára Pavla poprosila, zda by mu nemohl zahrát u nich doma.

Houslista ochotně souhlasil. Byla to pro Báru těžká doba: neměla práci, zůstala s dcerou sama a umíral jí otec. Ale ode dne, kdy se Pavel Šporcl objevil u nich v obývacím pokoji s houslemi, kytkou pro maminku a čokoládou pro Lily, už bylo všechno jinak.

Stali se nejdřív přáteli a později konstatovali, že je mezi nimi něco víc. Rozdíly v povaze „Otcův odchod nás ještě víc sblížil, Pavel se pak nastěhoval ke mně a k Lily,“ říká Bára. „Jedna silná osobnost v rodině odešla, jiná se ve stejném čase objevila po mém boku.

“ Povahově má ovšem houslista s Bářiným otcem společného pramálo. On sám je klidný, vyrovnaný a vždy pozitivně naladěný, zatímco Jiří Kodet byl výbušný pesimista a melancholik.

Herečka a houslista společně utekli před ruchem velkoměsta do zdánlivě idylického venkovského mlýna, Bára porodila svému umělci nejprve jednu a pak druhou dceru, Violetu (11) a Sophii (9).

Postupem času přišla na to, že náročný život na venkově v léta rozestavěném objektu není pro perfekcionistku, a tou ona je, zrovna ideální. Vydržela tam třináct let. Houslista na stavební práce není stavěný, spoustu věcí nesmí vzhledem k profesi dělat vůbec, a na ženu se třemi malými dětmi toho bylo moc.

Navíc je Bára typ, který musí mít navařeno, naklizeno, vyžehleno, a tak se ve mlýně naprosto vyčerpala. Vedlejší příznaky Proto se i scenáristicky podílela na televizní inscenaci Vedlejší příznaky, v níž také zazářila v hlavní roli.

Podle všeho hrála i tak trochu sebe. Příběh o ženě trpící únavovým syndromem částečně vycházel z jejího zážitku. Vypráví o perfekcionistce, která musela zvládat péči o dům na samotě, tři děti a starat se též o manžela, který je ale často pracovně pryč.

Hlavní postava Vedlejších příznaků z únavy těžce onemocněla, ale doktoři to nerozpoznali a léčili ji špatně, což vedlo málem k tragédii, a to jak u televizní hrdinky, tak u Báry samotné. V obou případech to však dopadlo přijatelně.

Bára zjistila, že na život ve mlýně už nemá sílu, a s manželem se odstěhovali zpět do města. Po dlouholetém soužití se 1. května 2015 vzali. Bára si manžela nemůže vynachválit, tvrdí, že si ji i tři dcery krásně hýčká.

A to i přesto, že si nesmírně přál syna. Místo toho žije statečný houslista se čtyřmi ženami a nezdá se, že by mu to vadilo, ba naopak. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...