Hrady a zámky, které jste možná nenavštívili

Letos budeme prozkoumávat především naši krásnou zemi. Nesmíte opomenout hrady a zámky, kterými se Česká Republika jen hemží. Byly už jste však na Křivoklátě či Hluboké a dochází vám nápady? Inspirujte se našimi tipy!

Bouzov

Také vás může zajímat ...

Státní hrad Bouzov patří k nejromantičtějším hradům České republiky a vysloužil si přezdívku „pohádkový“, díky skutečnosti, že se zde natáčela celá řada známých televizních a filmových pohádek. Bouzov pořádá hlavně v sezóně mnoho společenských a kulturních akcí. Podívat se tady můžete na výstavy, divadelní představení či koncerty. Hrad v Bouzově je plně zařízen a vybaven.

Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského, částečně ze sbírek Německého řádu.

Nejcennější částí hradu je novogotická kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395-1515.

Rožmberk

Hrad pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů tvz. Dolního a Horního hradu. Prohlídka hradu Rožmberk vás zavede nejen do doby posledních Rožmberků, ale od roku 2010 také představuje slavný rod Buquoy.

Současná podoba hradu je výsledkem přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů.

Typickou pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, kde jsou umístěny portréty fiktivních vůdců křížových výprav či zbrojnice.

Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty a pro nejmenší prohlídku s princeznou.

Základní trasa prezentuje autentické zámecké interiéry obsahující soukromá apartmá majitele zámku jako ložnice nebo pracovny a reprezentativní prostory v podobě královského apartmá, hráčského salonu, knihovny a velké jídelny. Kromě základní prohlídky se můžete podívat na stálé výstavy Zlatý poklad a Technopolis.

Návštěvu zámku můžete spojit s prohlídkou anglického parku, který má rozlohu 26 hektarů, a který patří nejbohatším botanickým sbírkám u nás.

Melník

Mělnický hrad na místě staršího slovanského hradiště byl původně vystavěn v románském slohu a byl přestaven na zámek. To dodnes potvrzuje jihozápadní část budovy. Sloužil manželkám českých panovníků za přechodné a později vdovské sídlo. Pokud se vydáte na zámek Mělník, rozhodně se nebudete nudit.

Můžete zde obdivovat unikátní prostory, mezi které patří Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století, ale také třeba zavítat do zámeckých vinných sklepů, kde ochutnáte vína z vlastní vinice.

Za prohlídku jistě stojí i slavná kaple, zasvěcená svaté Ludmile, kterou nechala postavit Eliška Pomořanská, manželka českého krále Karla IV.

Zbiroh

Hrad přestavěný na zámek leží ve stejnojmenném městě Zbiroh v okrese Rokycany. Jeho základy byly položeny již před více než 800 lety, nicméně veřejnosti se otevřel teprve v roce 2005. Zámek i městečko byly za totalitního režimu utajovanou zónou.

Dnes si během prohlídky zámku můžete prohlídnout ukázky nálezů z hradní studny nebo monumentální Muchův sál, ve kterém Alfons Mucha, člen Zednářů, namaloval své nejznámější dílo „Slovanská epopej“. Průvodci na zámku Zbiroh vás provedou na běžné prohlídce zámeckou historií až do novodobých dějin. Za návštěvu rozhodně stojí také zámecká krčma, kde se osvěžíte pohárem dobrého vína nebo pivem.

Navíc se zde můžete ubytovat v luxusním hotelu plném romantiky a historie.

Klášterec nad Ohří

Počátky historie zámku se kladou mezi léta 1514 a 1538, kdy zde Volf Dětřich Fictum postavil na břehu Ohře prostý panský dům.Zámek je obklopen anglickým parkem z 20. a 70. let 19. století, ve kterém uvidíte150 druhů stromů z celého světa. V zámeckém areálu je rovněž Sala terrena s glorietem se sochařskou výzdobou od Jana Brokofa z 80. let 17. století.

Na zámku si můžete vybrat hned z několika okruhů. Jeden z nich například představuje prohlídku Muzea porcelánu, další prohlídka nabízí Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého a poslední představuje návštěvu stálé expozice drahých kamenů..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...