Hraní Jaromíra Hanzlíka unavilo tak, že si přál, aby divadlo vyhořelo!

Po letech uznal, že se ženil brzy a na manželství nebyl zralý!

Místo studia na DAMU přišla v životě Jaromíra Hanzlíka (71) hned herecká sláva. První ligu, jak sám říká, hrál více než čtvrt století, potom přišla krize a odchod z divadelních prken.

Ačkoliv rodiče Jaromíra Hanzlíka (71) pocházeli z Prahy, jeho rodným městem je Český Těšín. Jeho tatínek tam byl totiž v rok hercova narození v angažmá tamní operety.

Také vás může zajímat ...

Byl to prý fešák a ženy na něj letěly, takže ho maminka přijela raději zkontrolovat. „A když zjistila všechny okolnosti, dostala z toho takový šok, že předčasně porodila,“ prozradil Jaromír.

Dostal roli po nadávkách v tramvaji!

Své mamince vděčí oblíbený herec za to, že se před kamerou objevoval už v dětství. Působila totiž v Československé televizi jako asistentka režie v redakci vysílání pro děti a mládež. Když potřebovali nějaké dítě do komparzu, Jaromír byl při ruce. Poprvé to bylo ještě v době živého vysílání.

Šlo o pořad o dělnické stávce z první republiky. Jaromír tam hrál dítě, které přibíhá před kameru a křičí: „Četníci jdou, četníci jdou!“ To byla jeho první slova na obrazovce. Za opravdový rozjezd kariéry ovšem vděčí jedné příhodě z tramvaje. Tenkrát ještě jezdily po Praze takové, kde se dalo vyskakovat a naskakovat za jízdy.

Do jedné, kterou cestoval Jaromír, naskočil muž, který mu hrubě šlápl na nohu. „Hrozně to bolelo, tak jsem mu vynadal. Chytl mě za ucho a na příští stanici vyvedl ven. Tam se mě zeptal, jak se jmenuji, co jsem zač,“ vzpomínal herec.

Ukázalo se, že to byl televizní režisér, který potřeboval do své hry obsadit postavu zlého pionýra. Tuhle roli tak Jaromír získal bez pomoci maminky – ta o tom nejdřív ani netušila.

V komedii Léto s kovbojem.

Sláva mu stoupla do hlavy!

Bylo by bývalo logické, kdyby Jaromír šel studovat na DAMU. A měl to i v plánu, udělal zkoušky a těšil se tam. V té době už měl na svém kontě pár natočených filmů. V nich ho viděl nový ředitel Divadla na Vinohradech a nabídl mu, aby místo školy nastoupil rovnou do stálého angažmá.

Doma mu to vymlouval tatínek, protože měl za to, že kdo není studovaný, nic neznamená.

Nakonec se ale i on nechal přesvědčit. Pouhých osm dnů po úspěšné maturitě tak Jaromír stál na jevišti slavného divadla po boku takových legend, jakými byli Miloš Kopecký (+73) nebo Vlastimil Brodský (+81). „Přišel jsem tam jako nepopsaný list,“ konstatoval Jaromír. „Všichni byli moji strýčkové a tety.“

V pracovní smlouvě měl zvláštní ujednání, které mu tam prosadil otec. Tím, že se vzdal školy, se o jeho vzdělávání měli starat starší herečtí kolegové. Sláva mu ovšem tenkrát stoupla do hlavy. „Nemohl jsem jít po ulici bez toho, aby se za mnou neotáčely holky a nechtěl podpis,“ vzpomínal. „Byl jsem dost nafoukanej, vždycky jsem to byl já a pak dlouho nikdo.“

Vadilo mu i to, že se na něho zkušenější starší kolegové stále dívali jako na malého kluka a vždy ho setřeli za to, že byl drzý. Uznávali jeho talent, ale nelíbilo se jim jeho chování.

S přítelkyní Lenkou Kozlovou.

Přebral první ženu Neckářovi?

Jaromíra Hanzlíka často dávali dohromady s Danielou Kolářovou (72) – a to nejen režiséři, ale především lidé. Dodnes si mnozí diváci myslí, že sympatická dvojice tvořila pár i mimo jeviště a kameru. Poprvé si spolu zahráli v historické komedii Slasti Otce vlasti.

Kromě divadelních rolí jsou nezapomenutelné jejich výkony v seriálu Taková normální rodinka nebo ve filmech Noc na Karlštejně a Léto s kovbojem. Daniela ale na otázky, zda je spojovalo něco víc, odpovídala vždy jednoznačně: „Životní pár jsme nikdy netvořili. Nic jsme spolu opravdu neměli.“

Popisovala také, že ačkoliv se jim dobře spolupracovalo, dokázali se i pohádat. Mívali totiž jiný názor na roli nebo obraz, který točili, a v tu ránu byli v sobě! Jejich spory museli rozsoudit až režiséři. V době, kdy Jaromír exceloval po boku Daniely, měl za sebou už mimochodem jedno manželství.

Oženil se ještě jako mladý, v jednadvaceti letech. Traduje se, že svoji manželku, zdravotní sestru, přebral Václavu Neckářovi (75). Předtím, než zpěvák odjel na turné, slíbil Jaromír, že mu jeho tehdejší přítelkyni pohlídá. Skončilo to tak, že si ji vzal. Na manželství ale, jak po letech uznal, nebyl vůbec zralý.

„Byl jsem propadlý divadlu, teplo rodinného krbu mě ještě nelákalo,“ řekl.

Měli spolu syna Davida (50), se kterým Jaromír moc dobře nevycházel. Bylo to nejspíš i tím, že byl příliš mladým otcem. Spory spolu ale měli i v dospělosti – ty největší asi v době, kdy měl David finanční problémy kvůli podnikání. Jaromír v sobě ale našel dostatek rozumu a síly, aby se později synovi za svůj ne zrovna otcovský postoj omluvil.

Tereza mu říkala „macech“.

Tereza ho nesnášela!

Nejznámější a nejskandálnější vztah měl Jaromír s legendární herečkou Janou Brejchovou (79). Také tu přebral někomu jinému, dokonce svému kolegovi z divadelní šatny Vlastimilu Brodskému. S Janou se do sebe zamilovali během natáčení muzikálu Noc na Karlštejně.

Chodil k ní a k jejímu manželovi stále častěji na návštěvu, až se tam skoro zabydlel. Vlastimil Brodský samozřejmě nebyl slepý, ale věřil, že milostné poblouznění jeho ženu přejde. Nepřešlo. Následoval tedy rozvod. Jaromír s Janou Brejchovou strávil celkem třináct let.

Těžce to nesla dcera Jany, Tereza Brodská (50). Dotklo se jí to ve složitém období dospívání a Jaromírovy pokusy o výchovu jí silně vadily. Říkala mu „macech“. Dnes už ví, že některé věci pro ni byly užitečné. Autoritativní povaha Jaromíra, kdy vždycky muselo být po jeho, nakonec vadila i Janě Brejchové.

Poslední kapka její trpělivosti přetekla, když spolu byli v Kanadě na návštěvě u jeho kamaráda. Ve chvíli, kdy se jí zeptal, jak se to tváří, aniž by na ni právě viděl, pochopila, že se musí ze vztahu osvobodit.

Do Libušky Šafránkové byl zamilovaný!

Mezi Bernem a Prahou

Pracovní kolotoč semlel Jaroslava Hanzlíka tak, že se rozhodl z něho vystoupit. K smrti unavený odešel v roce 1992 nejprve z divadla. Připadal si jako veverka na točícím kole v kleci, která pořád běhá a nemůže vystoupit. Neměl už z hraní radost. „Přál jsem si, aby divadlo vyhořelo nebo abych si zlomil nohu a nemusel hrát,“ popisoval později své pocity.

„Vždyť jsem hrál od osmnácti let a hned první ligu.“ Brzy poté se zamiloval do další ženy, bývalé modelky Dany Silvínové, která žila ve Švýcarsku. Do Bernu se za ní Jaroslav také odstěhoval. Léta pak cestoval mezi Švýcarskem a Prahou, kam jezdil točit hlavně televizní pořady.

Ani vztah s Danou mu ale nakonec nevydržel; trval opět třináct let, stejně jako s Janou Brejchovou. Partnerka zůstala ve Švýcarsku, Jaromír si našel vilku u Sázavy a novou lásku v bývalé kamarádce. Několikrát prohlásil, že s herectvím definitivně skončí.

Zatím to nikdy nebyla pravda a naposledy si k hlavní roli ve filmu Léto s gentlemanem dokonce přibral i napsání scénáře. Ačkoliv si ho uzpůsobil přímo na tělo, snímek měl nakonec jenom průměrnou návštěvnost a kritika ho strhala. Nestárnoucího hereckého velikána to ale určitě od dalších rolí neodradí!

Vadí mu, že děti jsou otroky mobilů!

Stejně jako mnoha jiným slavným starším lidem, ani Jaromíru Hanzlíkovi se nelíbí způsob, jakým se dnes prožívá dětství. V jeho letech po příchodu ze školy odhodil tašku do kouta a šel s partou ven, kde si hráli nebo sportovali.

Dnešní děti jen koukají do mobilů nebo sedí u počítače. Rodičům to tak prý bohužel vyhovuje, protože se o ně nemusí starat. „Internet a televize jsou plné násilí, vraždy vidíte téměř v přímém přenosu a náš krásný jazyk hrubne,“ konstatoval smutně herec.

Přišel o roli kvůli klidu při natáčení!

Oblíbený herec si zahrál i v mnoha televizních seriálech. Každému se asi v první řadě vybaví legendární Sanitka nebo Byl jednou jeden dům. O jednu zajímavou seriálovou roli ale Jaromír Hanzlík přišel – a to kvůli svému vztahu s Janou Brejchovou.

Jednalo se o Návštěvníky, ve kterých měl hrát postavu lékaře výpravy, která se vydala z budoucnosti do naší současnosti. V seriálu ale hrál i Vlastimil Brodský, kterému Jaromír Janu přebral.

Scenárista se obával, že by na place došlo k hádkám a proto roli nakonec dostal Jiří Datel Novotný (+73).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...