HROZBA Z VODNÍCH RADOVÁNEK

Koupání v bazénu či na koupališti je sice v létě moc příjemné, ale může také způsobit řadu potíží. Snadno totiž chytíte nemoci, o kterých možná ani netušíte, že existují!

Chlamidie

Také vás může zajímat ...

Chlamydie, které se přenášejí kapénkovou cestou, milují vlhké prostředí. Lze je chytit jak při pohlavním styku, tak z bazénu a na koupališti. Zrádné jsou hlavně v tom, že mohou zůstat dlouho bez příznaků, přitom tělu škodit. Často se odhalí až tehdy, kdy žena nemůže otěhotnět – stávají často za neplodností.

Jak je poznáte: Příznakem může být bolestivý vřídek na pohlavních orgánech, častější močení a potíže při něm, výtok, bolestivější styk apod. Léčí se kombinací antibiotik, ale zbavit se jich může trvat dlouho.

Vaginální mykóza

Stačí si zaplavat v chlórovaném bazénu, což neprospívá sliznicím, a pálení či svědění intimních partií je tu. A když se připojí výtok, je jasné, že máte vaginální mykózu. Za vším stojí kvasinka Candida albicas, se kterou se v životě setká 75 % žen. Mnoho z nich pak trápí opakovaně. K mykózám vede i nošení těsného oblečení či mokrých plavek.

Jak ji poznáte: Prvním, a zároveň hlavním, příznakem bývá nepříjemné svědění v intimních partiích a výtok.

Co vám hrozí na koupališti?

Každý návštěvník zanechá v bazénu při koupání až 2,5 miliardy mikroorganismů. Z kůže koupajících se návštěvníků bazénu se do vody uvolňují bakterie, viry, plísně, kvasinky, ale i prvoci a helminti.

Každý plavec vnese na těle do bazénu průměrně 0,14 g stolice – jedná se o zbytky z oblasti análního otvoru (např. nedokonalé utření apod.). Moči se pak uvolní průměrně 30 ml na osobu. Při dokonalém osprchování před vstupem do bazénu se počet vnesených mikroorganismů sníží až desetkrát, ale neodstraní se úplně.

Některé bakterie, jako například legionella, se rády drží i v nedostatečně čištěných bazénových filtrech. Při koupání se z každého člověka do vody vyloučí cca 300 mg potu. Až 18 % lidí se chodí koupat, i když vykazuje příznaky průjmového onemocnění.

Z bazénu si lze kromě zmíněných nemocí odnést i záněty kůže či vlasového váčku, záněty spojivek a oční rohovky, zánět středního ucha, bradavice, urogenitální infekce, hepatitidu A, E, F, zánět žaludku či střev.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama