Hubnutí po 50? Jde to!

Menopauza sice hubnutí komplikuje, ale se správným jídelníčkem a pravidelným pohybem můžete i tak nějaké to kilo shodit.

V době menopauzy a po ní spousta žen začne přibírat na váze, i když do té doby byly štíhlé. Tuk se začíná usazovat zejména v rizikových partiích, jako je břicho, boky a zadek.

Také vás může zajímat ...

Příčiny přibírání kil

Kvůli hormonálním změnám spojeným s menopauzou a postupnému ubývání svalové hmoty je v tomto věku mnohem těžší zhubnout nebo si udržet stávající váhu, což dříve až takový problém nebyl. K tomu přispívá i přirozené zpomalování metabolismu a úbytek svalové hmoty. Nezdravý životní styl, sedavý způsobu života a nedostatku pohybu tomu jen nahrávají.

Naštěstí se s tím dá i tak něco udělat.

Upravte jídelníček

Nemusíte začít držet drastické diety, které nakonec stejně nefungují a způsobují nepříjemný jo-jo efekt. Mnohem lepší je upravit jídelníček tak, aby vám nechyběly žádné potřebné látky, a naopak z něj vypustit to, co vám škodí. Zejména vypustit tučná jídla a místo nich zařadit ryby a libové drůbeží a hovězí maso.

Pokud dostanete chuť na uzeniny, dopřejte si čas od času kvalitní šunku s 95 % masa.

Omezte i slané pochutiny, které mimo jiné způsobují zadržování vody, což se pak projeví i na váze. Z jídelníčku vyškrtněte chipsy, slané oříšky, bujóny, instantní pokrmy a kořenící směsi s vysokým obsahem soli. A zrovna tak sladkosti, protože cukr má neblahý vliv na zažívání i celý hormonální systém. Způsobuje i únavu a nahrává přibírání na váze.

Místo dortů a čokoládových tyčinek sáhněte raději po ovoci a hořké čokoládě s vysokým podílem kakaových bobů, a jako sladidlo používejte stévii nebo čekankový sirup. Také víno, pivo a další alkoholické nápoje jsou plné prázdných kalorií, zvyšují chuť k jídlu a zpomalují metabolismus tuků. Občas si samozřejmě můžete dát třeba lehký vinný střik, ale všeho s mírou.

Do stravy přidejte více kvalitních bílkovin, kromě libového masa vejce, luštěniny, mléčné výrobky či tofu.

Hýbejte se

Kvůli zpomalenému metabolismu a úbytku svalové hmoty začněte s pravidelným pohybem. Cvičení 2–3× týdně vám pomůže spalovat přebytečnou energii, posílit svaly a zlepšit náladu. Hlavní je najít si sport, který vás bude bavit a kterému se vydržíte věnovat delší dobu. Čím více svalů budete mít, tím více kalorií spálíte a kila půjdou snadněji dolů.

Když se stále nedaří

Jestliže se vám přes veškerá opatření stále hubnout nedaří, nezoufejte. Výsledek se obvykle dostaví až tak po třech měsících – a jestliže ani pak ne, zkuste si najít nějakého výživového poradce nebo studio, kde vám sestaví jídelníček přímo na míru. Vybírejte ale důkladně, třeba na základě doporučení od vašich známých.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...