Hujera zradilo srdce

I příroda může mít smysl pro černý humor. Herci a režisérovi Václavu Lohniskému například nadělila tvář, se kterou mohl hrát zlodějíčky, podvodníky a notorické patolízaly. No řekněte, dokážete si představit v roli Hujera někoho jiného?

Syn státního rady strávil většinu dětství na horách. Konkrétně v krkonošské Úpici, kam byl jeho otec (údajně za trest) přeložen. Jako vzorně vychovaný syn odmaturoval na místním gymnáziu, aby pak, na přání rodičů, zamířil do Hradce Králové. V místním bohosloveckém semináře se chtěl připravit na dráhu kněze.

Také vás může zajímat ...

Jenže časem se zjistilo, že má na církev až příliš kacířské názory, a tak ho ze semináře vyhodili. Odešel odtamtud na konzervatoř, ale roky strávené v církevní škole dokázal skvěle zúročit.

Nikdo nedokázal ztvárnit kostelníky, kněze a inkvizitory lépe než on.

Na prince se nehodil

Ostatně, byla to tak trochu znouzectnost. Stačil pohled do zrcadla a začínajícímu herci muselo být jasné, že takhle princ nevypadá. Své pichlavé oči a ostře řezaný obličej však zhodnotil jinak. Stal se dokonalým padouchem. Když některý z režisérů potřeboval obsadit roli životního odpadlíka, zavolal Lohniskému. V bohatých letech hrál až v osmi filmech ročně, ačkoliv mu to lékaři měli za zlé.

Varovali ho, že by jeho srdce nemuselo takový zápřah vydržet.

Docent Chocholoušek je jednou z jeho nejpopulárnějších postav.

Tři infarkty ho nezastavily

Nepomohlo ani to, že skoro zázrakem přežil tři infarkty. Pracoval na plné pecky dál. Osud ho dostihl během natáčení půvabné rodinné komedie Krakonoš a lyžníci, kde si zahrál staršího finance. Na krkonošských pláních nedaleko Jilemnice bývá v únoru vždycky sněhu dost, a tak natáčení probíhalo jako na drátkách.

Až do chvíle, kdy vzal Václav Lohniský lyže na rameno a vydal se směrem na kopec, odkud měl podle scénáře sjet. Režisérka Věra Plívová-Šimková mu sice nabízela, že za něj pošle někoho z „kaskadérů“ z Horské služby, že mu při záběru stejně nebude vidět do obličeje.

Jenže Lohniský byl perfekcionista a navíc měl lyžování v krvi.

Zemřel na milovaných horách

Na vršek ale už nedošel. Čtvrtý infarkt ho zastihl v polovině kopce. Tehdejší pomocný režisér Zdeněk Troška, který byl u herce jako první, okamžitě přivolal lékařskou pomoc. Jenže ani okamžitý zásah by nebyl nic platný. Slavný padouch zemřel Troškovi doslova v náručí. „Stejně je to zvláštní. Hory miloval, prožil v nich ty nejkrásnější roky, celé šťastné mládí.

A nakonec se do nich vrátil umřít,“ posteskla si jeho manželka, herečka Zora Jiráková.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...