Hvězda českého filmu byla oddaná jednomu muži

Šarm, vitalita a elán se jí držely až do úplného konce.

Báječná herečka JANA ŠTĚPÁNKOVÁ (†84) během několika měsíců přišla téměř o vše, na čem jí záleželo. Nejprve zemřel její milovaný manžel, pak jí v divadle nebyla prodloužena smlouva. Nad vodou ji držel jen její syn.

Přední dáma českého herectví Jana Štěpánková (†84), která okouzlila diváky hlavně jako sympatická maminka Pavla ze seriálu Taková normální rodinka, pocházela z velmi slavné, ale zároveň také komplikované rodiny. Narodila se jako prvorozená dcera slavného herce Zdeňka Štěpánka (†71) a skvělé herečky Eleny Hálkové (†78).

Také vás může zajímat ...

Rozešli se dva inteligentní lidé

Je zvláštní, že ačkoli její rodiče žili trvale v Praze, malou Janu maminka porodila až v Žilině. Její dědeček byl totiž známý lékař, kterému se tam podařilo za velice svízelných okolností vybudovat špitál.

Po vzniku samostatného Slovenského státu v roce 1938 však museli všichni její příbuzní Slovensko neprodleně opustit. A když bylo herečce pouhých šest let, tak se její rodiče rozvedli.

Otec se později znovu oženil a maminka také nezůstala sama, přesto zůstali všichni i nadále přátelé. „Prostě se rozešli dva inteligentní lidé,“ komentovala to později Jana.

Rodiče zářili na prknech

Národního divadla Otcovo manželství ale hned zkraje poznamenala obrovská tragédie, když jeho prvorozený syn Zdeněk zemřel na záškrt v pouhých třech měsících. S narozením dalšího dítěte se pak bývalí maželé vzácně shodli.

Téměř současně Janina maminka porodila dceru Kateřinu (73) a tatínkova žena zase syna Martina Štěpánka (†63). Protože Štěpánkova žena nemohla kojit, posílala svého syna Martina k Janině matce.

Jejich rodina se tedy zvláštně rozvětvila. U svého otce měla budoucí herečka dva bratry, Martina a Petra (71). A u své maminky pak další dva sourozence.

Štěpánková vyrůstala v Praze, kde oba její rodiče zářili na prknech Národního divadla. Maminku však v roce 1948 z divadla vyhodili poté, co veřejně prohlásila, že Vítězný únor byl úmyslně připravený puč. A to přitom právě zkoušela Emílii v Othellovi s legendárním Janem Pivcem (†72).

Musela se spoléhat jen sama na sebe

Ačkoli v její rodině byli všichni od kumštu, o divadle se u nich doma nikdy moc nemluvilo. Rodiče se o svých rolích spolu nebavili a ani své dceři žádné rady nedávali. Po absolvování DAMU zamířila Jana do Pardubic a až tam se z ní během šesti divadelních sezon stala opravdová herečka.

Přesto se právě během svých začátků musela potýkat s názorem, že má kvůli svému slavnému otci protekci. To byl ale holý nesmysl. Jak později vzpomínala, odmalička byla vychovávána k tomu, aby se spoléhala jenom na sebe.

Časem však všichni pomlouvači museli uznat, že to není pravda. Jana měla nesporný talent, takže ji už jako velmi mladou obsadil režisér Karel Jernek (†82) do titulní role divadelní hry Jana z Arku.

Byla tuhá padesátá léta a obvyklý repertoár se většinou skládal z budovatelských her typu Parta brusiče Karhana. Proto Janě přišla role v historické inscenaci jako dar z nebes.

Představení mělo na tu dobu nebývalý ohlas a soubor s ním hostoval i v Praze. Dokonce čtyřikrát za sebou vyprodali karlínské divadlo.

Netroufala si mít velkou rodinu

Na základě tohoto představení pak Jana dostala od francouzské ambasády stipendium do Paříže. Divadlo ji ale bohužel během sezony nepustilo a o prázdninách pak byla v Paříži v provozu jen jedna scéna.

A tak Štěpánková svou velkou příležitost nevyužila. Když se počátkem padesátých let vrátila z Pardubic do Prahy, znovu se setkala s režisérem Jaroslavem Dudkem (†68), kterého znala již od školy.

Tentokrát to mezi nimi ale zajiskřilo. Jak sama později řekla, byl to první muž, se kterým chtěla mít dítě. To se jí také povedlo a mladému páru se brzy narodil syn Jan (55).

Je zvláštní, že jako jediný z tak rozvětvené rodiny nepodědil touhu po divadle a věnuje se IT technologiím. Další děti už manželé neměli. Byli oba tak pracovně vytížení, že si netroufali mít větší rodinu. S Jaroslavem byla herečka velmi šťastná a jejich manželství bylo až do režisérovy smrti téměř ukázkové.

Rodinku televize nechtěla

Kromě divadla Janu proslavily především televizní seriály. I když se jejich natáčení většinou neobešlo Z raubířů se měli stát vzorní pionýři
bez problémů.

Zvlášť s Takovou normální rodinkou byly již od počátku samé starosti. Vedení televize nechtělo schválit do jedné z rolí Oldřicha Nového (†83). Dokonce se obávali, že bude neustále říkat „rukulíbám, milostpaní“, jak bylo jeho zvykem.

Stejně byl právě tento seriál již v době natáčení považován za buržoazní zábavu. Původně se ale mělo jednat pouze o jednu povídku. Ovšem právě ta počáteční epizoda měla u diváků takový ohlas, že si doslova vynutili natočení dalších dílů.

Nejslavnější seriálová postava Jany Štěpánkové však byla doktorka Králová z Nemocnice na kraji města. Toto natáčení ovlivnilo i Janin soukromý život. Spřátelila se totiž při něm s primářkou ortopedie, která byla přizvaná jako odborný poradce.

Navíc měla i podobný osud jako seriálová doktorka Králová. Tehdy si Štěpánková poprvé uvědomila, že úděl matky samoživitelky je skutečně těžký.

Dno bylo hlubší než čekala

Hereččino soukromí poznamenalo několik tragických událostí. V roce 2000, krátce po manželově smrti, jí vinohradské divadlo neprodloužilo smlouvu. Patrně kvůli zákulisním machinacím musela Jana po téměř třicetiletém účinkování z Vinohrad odejít.

Štěpánková se s tím však po nějakém čase smířila. Vždy totiž razila heslo, že co ji nezabije, to ji posílí. „Jen to dno je daleko hlubší, než jsem si do té doby myslela,“ svěřila se později. Ale poradila si.

V té době hodně filmovala a dostávala nabídky z ostatních divadel na hostování. V září 2010 však přišla další rána. Janin bratr, známý český herec, novinář a také politik

Martin Štěpánek, spáchal sebevraždu. Ačkoli veřejnost tato událost šokovala, pro jeho rodinu to nebylo nic překvapujícího. Martin totiž několik let bojoval s rakovinou krku a ve chvíli, kdy měl pocit, že by se mohl stát pro svoji rodinu přítěží, zvolil dobrovolný odchod z tohoto světa.

Zásadní roli v celé události zřejmě sehrál i alkohol, neboť Martin se svojí závislostí bojoval spoustu let.

Petra by za manžela nechtěla

Naštěstí druhý bratr Petr Štěpánek, dnes známý především ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, dělal své sestře jenom radost. Petr se v roce 2013 se oženil se svou kolegyní z natáčení Zlatou Adamovskou (61). Ani pro jednoho z nich to nebylo první manželství.

I když sama Štěpánková strávila svůj život po boku jednoho muže, pro svého mladšího bratra měla pochopení. Zdálo se jí totiž, že ti dva jsou pro sebe jako stvořeni.

„Prostě si k sobě sednou,“ komentovala jejich vztah. A dodala, že měli kliku, že se potkali. I tak se ale několikrát vyjádřila, že i když svého bratra Petra miluje, za manžela by ho nechtěla.

A dokonce se diplomaticky vyjádřila, že co se týče životního partnera, mají Zlata a ona od základu jiný vkus. Dočkala se ocenění své celoživotní práce V roce 2014 byla Jana Štěpánková slavnostně uvedena do Dvorany slávy v anketě TýTý.

Jak tehdy sama řekla, byla v tu chvíli skutečně dojatá. Uvědomila si totiž, že je to ocenění její celoživotní práce. A také to, že měla celý život štěstí na kolegy a přátele. A nezahálela ani v posledních letech svého života.

Hrála v několika fi lmech a úspěšných seriálech jako například První republika nebo Doktor Martin. Nikdy také neváhala veřejně vyslovit svůj názor, ať už se jednalo o cokoli.

Třeba televizní projekt Bohéma se u ní nesetkal zrovna s kladným přijetím. Herečka kritizovala způsob, jakým autoři nechali v seriálu její rodiče jednat.

Osudný zápal plic

Ačkoli se celý život Jana Štěpánková těšila poměrně dobrému zdraví, byla od listopadu 2018 upoutaná na nemocniční lůžko kvůli zápalu plic. „Ještě k tomu mám sraženinu na plicích.

Nevím, jestli to bude někdy dobrý a kdy. Jsem z toho vážně nešťastná. Nevím, jestli se z toho vylížu,“ řekla tehdy smutně novinářům. V prosinci už ale doslova hýřila optimismem a svým věrným fanouškům vzkazovala, že by Vánoce měla trávit doma.

Tvrdila, že se její stav zlepšuje, a moc se těšila, jak si užije nejkrásnější období v roce v kruhu rodinném, se synem Janem. Proto českou veřejnost doslova zaskočila a hlavně hluboce zarmoutila zpráva, že jejich oblíbená herečka 18. prosince 2018 zemřela.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...