Hýčkejte si vaše oči

Očima vnímáme většinu vjemů. To je dostatečný důvod k tomu, abychom si zrak chránili a věnovali mu pravidelnou péči.

většiny lidí dochází s přibývajícím věkem k přirozenému zraku. Dobrou zprávou však je, že pomocí vhodné stravy lze tento proces oddálit či výrazně zpomalit a můžeme si tak užívat dobrého zraku déle.

Také vás může zajímat ...

Potraviny pro zdraví vašich očí

• Zelená listová zelenina

Chcete-li „naládovat“ své oči blahodárnými živinami, není nic lepšího než zelená listová zelenina. Ta je doslova napěchovaná očím prospěšným luteinem a má rovněž vysoký obsah vitaminů s antioxidačním účinkem. Nejvíce luteinu obsahuje kapusta, následovaná špenátem a zelenou petrželkou.

• Vysoký obsah karotenoidů

Mnoho druhů ovoce a zeleniny vděčí za své překrásné zbarvení látkám zvaným karotenoidy, které mají pozitivní antioxidační účinky. Budou-li se na vašem talíři pravidelně objevovat například kukuřice, cereálie, kiwi, dýně, cukety, modré hroznové víno či zelené a oranžové papriky, zajistíte svým očím přísun potřebných karotenoidů a zároveň i vitaminů s antioxidačním účinkem.

• Vejce

Také charakteristické zabarvení vaječných žloutků mají na svědomí látky zvané karotenoidy. Žloutky vajec jsou pravděpodobně nejlepším zdrojem luteinu a zeaxantinu.

• Ryby

Určité druhy ryb jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Premianty v tomto ohledu jsou losos, tuňák a makrela.

• Zinek

Bohatým zdrojem zinku jsou například ústřice a jiné mušle, ale také hovězí maso. Menší množství zinku lze nalézt i v mléku, sýrech a pečivu. Zařazení těchto potraviny do vašeho jídelníčku prospěje nejen vaším očím, ale i zdraví celého vašeho organismu.

• Bylinky a koření

Jsou oční zdravotní elektrárnou. Mletá červená paprika například obsahuje zeaxanthin, vitamin C a vitamin E. Zelené listy koriandru, petržele a oregana jsou skvělým zdrojem vitaminu C a luteinu.

Jak na oči v zimě Vzhledem k tomu, že na podzim a v zimě dochází k velkým změnám i výkyvům počasí (vítr, déšť, přechody z tepla do zimy), je potřeba o zrak pečovat, protože je značně namáhán. Mnozí totiž z vlastní zkušenosti vědí, že právě kvůli těmto faktorům jsou sliznice oka náchylnější k nadměrnému slzení.

Se začátkem topné sezony mnoho času trávíme ve vyhřátých, ale klimaticky suchých místech.

To může způsobit takzvaný syndrom suchého oka, kdy není oko schopné vytvářet tolik slz, je zarudlé a nepříjemně pálí.

• Prevence?

Oční kapky s lubrikačním efektem, anebo známé zvlhčovače vzduchu. Na to by se měli zaměřit především ti jedinci, kteří nosí kontaktní čočky. Doporučuje se mít u sebe vždy zvlhčovací kapky do očí pro případ, že pocítíte v oku dření podobné pocitu cizího předmětu v oku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama