I ve skutečném životě byla hraběnkou

Deset let nesměla vstoupit do ateliérů. Zpátky na filmová plátna ji dostala vzpoura slavných režisérů.

Studovala klášterní gymnázium a vyrostla z ní dáma, které přátelé s úctou říkali hraběnka. Hrála malé kluky i slavné královny. Do poslední chvíle popíjela koňak a kouřila doutníky. Nenapodobitelná Jiřina Jirásková.

Skvělá česká herečka Jiřina Věra Hedvika Anna Jirásková se narodila na začátku krásných 30. let minulého století v Praze. Ačkoliv tatínek, velký ochotník, jistě neměl nic proti tomu, aby se jeho holčička stala hvězdou filmového plátna, nastoupila na jinou střední školu, než byste asi čekali. Začala studovat na klášterním gymnáziu v Kutné Hoře.

Také vás může zajímat ...

Z klášterního gymnázia na konzervatoř

Paradoxně to byla matka představená, která své svěřenkyni dala první herecké požehnání. To když jejím rodičům doporučila, aby dali temperamentní dospívající slečnu přece jenom studovat jinam.

Tam, kde by se mohla předvádět. Na konzervatoř. Tu pak absolvovala bez sebemenších problémů. A bez ztráty kytičky proplula i studiem na DAMU.

Začínala v chlapeckých rolích

To už za sebou měla své první role. Zapomeňte ale na to, že by si, byť na to věk měla, nasazovala na hlavu třeba princeznovskou korunu. „Přišel za mnou režisér Aleš Pohorský, že by potřeboval do své hry malého chlapce.

Že by to ale byla hlavní role,“ vzpomínala s úsměvem na svou velkou premiéru.Každý ale nějak začíná.Tak to tenkrát vzala.„Svou slavnou chlapeckou éru jsem završila tím, že jsem v rádiu namluvila Toma Sawyera a Huckleberryho Fina,“ uzavřela svou první hereckou kapitolu.

Chtěla vypadat jak Greta Garbo

Za to, že si na role hraběnek, kněžen a královen musela ještě pěkně dlouho počkat, může její malá postava. Ať dělala, co dělala, nikdy jí nenaměřili více než 156 centimetrů. Dlouho se tím trápila.

„Vždycky jsem toužila po tom vypadat jak Greta Garbo. Ta měla tak krásné dlouhé nohy,“ zasnila se občas.Nakonec ji ze zdánlivě věčného mindráku vyléčilo její povolání.„To, že jsem malý kulatý trpaslík, nebylo na jevišti ani ve filmu prostě vidět,“ vysvětlovala.

Jiráskové vstup zakázán

O to, že by snad měla málo možností se hodně zviditelnit, nemusela mít v prvních letech své kariéry starost. Jenže pro herečku vždycky platilo ono zdánlivě omleté Co na srdci, to na jazyku.

V době, kdy měla využít své nasbírané zkušenosti a stát se zářící hvězdou českého divadla a filmu, se naopak ocitla v nemilosti.Jako by v sedmdesátých letech někdo přitloukl na vrata filmových i televizních ateliérů velkou ceduli s nápisem: Jiřině Jiráskové vstup přísně zakázán.

Děti nikdy mít nechtěla

Možná měla tenkrát nucenou přestávku využít jinak než čekáním na telefon z Barrandova. Pořídit si děti. Jenže kdykoliv přišla na toto téma řeč, vždycky říkávala, že ani jeden z jejích mužů s ní dítě mít nechtěl.

A ona sama prý nechtěla přivést potomka do režimu, který ji samotnou tlačil ke zdi.„Nakonec jsem poznala, že jsem udělala největší chybu svého života.Ale to už bylo na dítě pozdě,“ připustila Jiřina Jirásková.

Ofku si nakonec nezahrála

K tomu, aby si mohla zahrát, jí tenkrát nedokázal pomoci ani její životní partner, režisér Zdeněk Podskalský (1923–1993). A to se o to opakovaně pokoušel. Přitom roli dvorní dámy Ofky z muzikálu Noc na Karlštejně doslova ušil na tělo své lásky.

Jenže nakonec ji přece jen hrála Slávka Budínová (1924–2002).Rebelka Jirásková to po letech okomentovala slovy, že neúčast v muzikálu pro ni vlastně byla čest.„Zdeňkovi v tomhle filmu zakázali obsadit jenom dva herce.Jana Wericha a mě.“

Se Zdeňkem Podskalským

Babi nemůže hrát nikdo jiný!

Nakonec to ale byli dva excelentní režiséři, díky nimž se vrátila do světa velkého filmu. Nikdo se už nedozví, zda se tenkrát Karel Kachyňa a Zdeněk Podskalský nějak spolu domluvili.

Každopádně si postavili hlavu a řekli, že si své další filmy Sestřičky ani Křtiny neumějí bez Jiřiny představit.Z Jiřiny Jiráskové sice byla najednou filmová Babi, ale zahrála ji stejně noblesně jako dřív.A hlavně byla zpátky.

Desetiletá filmová smršť

Po desetileté přestávce přišla stejně dlouhá desetiletá smršť plná skvělých rolí ve filmech, které doteď baví. V bláznivé komedii Trhák si zahrála skriptku. Ve veselohře Jak svět přichází o básníky ředitelku gymnázia.

Učitelskému povolání zůstala věrná i v rodinné komedii Bota jménem Melichar, kde si zahrála učitelku tělocviku.Ve snímku Jára Cimrman ležící spící zase ztvárnila ochotnickou herečku.

V urozené rodině bych se vyjímala

Povahově jí ale byla nejbližší její postava z komorního filmu Zámek v Čechách. Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinburgu, která se na jedinou noc vrátila do místa svého mládí.

Občas říkávala, že se měla narodit o půl století dřív.Že by se v nějaké pěkné urozené rodině rozhodně dobře vyjímala.Blízcí přátelé tvrdili, že má výchovu prvorepublikové dámy z vyšší společnosti.A ti úplně nejbližší jí říkávali hraběnka.

Hraběnka Elizabeth Anna Marie ze Zámku v Čechách

Pes Amálka může úplně všechno

Ostatně dávala jim pro to po celý svůj život důvod. Láhev prvotřídního koňaku se postupně stala jejím poznávacím znamením. „Je to taková rodinná tradice. Koňak pila i maminka. Ale já si dávám vždycky jenom skleničku,“ říkávala.

A každá nová ošetřovatelka, které jí řadu let na sklonku života pomáhaly, si na začátku vyslechla krátkou úvodní přednášku: „Pamatujte si tři věci.Pes Amálka může úplně všechno.Jiřina má vždycky pravdu.A nikdy tady nesmí chybět koňak a cigarety.“

Motto si půjčila od maminky

S oblibou se hrdě hlásila k životnímu mottu své maminky, která říkala: „Jsem slepá, hluchá, chromá, ale zaplaťpánbůh zdravá.“ Optimismus neztratila ani poté, co jí začalo haprovat zdraví.

Jen nezapomněla zdůraznit, že čtyřicetiprocentní koňak nahradila třicetiprocentním. Další změny prý od ní čekat nemůžeme.

Těšila se, že se konečně pořádně vyspí

A taky říkala, že už se nemůže dočkat, až překročí hranici do jiného života. Prý tam na ni bude čekat její milovaná maminka a hlavně se bude moct konečně pořádně vyspat.

To se jí prý během jejího pozemského života nepodařilo. Herectví vždycky dostalo před spánkem přednost. Hraběnka Jiřina Jirásková usnula definitivně 7. ledna 2013 ve věku 81 let.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama