Ideální poloha pro zdravý spánek

V posteli člověk tráví dvě pětiny života. Vstává-li unavený a rozlámaný den co den, je to nejen nepříjemné, ale i zdraví škodlivé. Jaká poloha je pro spánek ideální, aby si páteř, svaly a klouby co nejvíce odpočinuly?

Na zádech a s nízkým polštářem

Také vás může zajímat ...

Nejlepší je napřímená poloha vleže na zádech, ta společně s kvalitní matrací podporuje zdravé narovnání páteře. Chybou je ale vysoký polštář, který předsunuje hlavu a příliš ohýbá krční páteř do předklonu. Někdo si k velkému polštáři pod hlavou ještě přidá menší polštář pod šíji, tato kombinace předsunuje hlavu a krční páteř podobně, jako když sedíme u počítače vyhrbení.

Hrudní páteři proto nejvíc prospějeme spánkem s velmi nízkým polštářem nebo bez něj.

Takto otevřená pozice nám usnadňuje dýchání a lépe si odpočineme. Pro někoho, kdo má již velmi fixovaný předsun hlavy a zakulacená záda, je naopak vleže menší podložení hlavy nízkým polštářem žádoucí. Bez podložení by měl nepohodlně zakloněnou hlavu. Někomu vyhovuje anatomický polštář ve tvaru dvou vlnovek, někomu jen nízký obyčejný malý polštářek.

Měkkou matraci vůbec nebrat!

Možná to nebudete chtít vůbec slyšet, ale matrace pro zdravý spánek by měla být co nejtvrdší. Na tvrdé podložce má tělo správnou podporu a páteř leží tak, jak je mu nejvíce prospěšné, v rovině. Naopak na měkké matraci hrozí propadnutí těžších částí těla, jako je pánev, oblast břicha nebo hrudníku, a tím nesprávné zakřivení páteře. To pak způsobuje bolesti nebo namožení svalů.

Každopádně takový spánek vás neosvěží, ale spíš vyždíme…

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama