Ilona Svobodová – Životní rány léčí prací

Byla typickou dívenkou z dobré rodiny: otec inženýr, matka zubní lékařka. Ilona Svobodová, která se narodila v Kladně, odmalička hrála na klavír, zpívala, tančila, chodila na gymnastiku a do dramatického kroužku.

Protože ji nepřijali na gymnázium, zamířila do Prahy na konzervatoř, čímž bylo o její budoucnosti rozhodnuto. Prošla mnoha divadly, je i vynikající dabérkou, jejím hlasem k nám promlouvá kupříkladu Demi Moore (57).

Také vás může zajímat ...

Přiznává, že na konzervatoři pořád s někým chodila, bývala často zamilovaná, ovšem velkou láskou, o níž se zprvu domnívala, že bude trvat celý život, se stal Gustav Bubník (57), syn hokejisty Augustina Bubníka (†88).

S Ilonou se seznámili právě při studiu herectví, ostatně Bubník se vypracoval na jednoho z našich nejlepších dabérů, jeho hlasem promlouvají Charlie Sheen (54) či Tom Cruise (57). Ilona a Gustav se rozhodli záhy po dokončení studia stvrdit svou lásku manželstvím, narodila se jim dcera Adéla (34). Proč se rozvedli, o tom Svobodová nikdy nechtěla příliš hovořit.

Můžeme se však domnívat, že důvod byl týž, pro který zaniklo i druhé Bubníkovo manželství se Soňou Bubníkovou. „Po svém opakovaném podnikání, které vždy končilo krachem, si vybíjel vztek doma,“ zaznělo v roce 2010 u soudu. Zdá se, že po uši zadlužený dabér, který býval roztomilou dětskou hereckou hvězdou, má komplikovanou povahu. „Když začal podnikat, tak mu nic nevyšlo.

Všechno jsem v tu dobu musela táhnout sama,“ prozradila exmanželka Soňa.

Ilona Svobodová se prvním legitimním svazkem zřejmě rovněž připravila o iluze, ale ten druhý jí je rychle vrátil.

Krásné roky

„Bylo to nejkrásnějších pětadvacet let mého života,“ prohlásila o manželství s hudebníkem Petrem Skoumalem (†76), s nímž vychovali syna Filipa (28). Skoumal byl oceňovaný hudebník, absolvent Pražské konzervatoře a brněnské JAMU, dlouholetý režisér a hudební dramaturg Činoherního klubu, jehož písničky pro děti (Když jde malý bobr spát, Kdyby prase mělo křídla) si oblíbili i dospělí.

Půvabná herečka si čtvrt století po jeho boku nemohla vynachválit. „Brali jsme se už ve starším věku, každý z nás jsme měli pár vztahů za sebou, nic jsme si už nemuseli vysvětlovat, byli jsme navzájem tolerantní.

Za to jsem mu vděčná,“ prohlásila s dojetím.

Úplně vyčerpaná

Hudebník zemřel na podzim roku 2014. Ilona se z toho několik let nemohla vzpamatovat. „Žiju dál, ale pořád mi hodně chybí,“ uvedla. „Vzpomínám na naše nekonečné debaty o knížkách, divadle, hudbě. Petr byl hodně vzdělaný, což mi imponovalo. Mnoha mužům, které teď potkávám, chybí intelekt, tolerance a empatie.

Já potřebuji k partnerovi vzhlížet.“ Ještě dva roky po manželově smrti stále nebyla v pořádku, zkolabovala v metru. „Byla jsem přepracovaná, vyčerpaná,“ vzpomíná. „Dělalo se mi špatně, tak jsem raději vystoupila dřív a najednou jsem na nástupišti spadla. Držela jsem v ruce mobil, stiskla jsem první číslo. Byl to kamarád, který mě odvezl do nemocnice.

Po smrti manžela mi bulvár rok nedal pokoj, také dědické řízení se komplikovalo, do toho hodně práce. Ležela jsem dvanáct hodin napojená na přístroje, udělali mi komplet vyšetření, na nic nepřišli a sdělili mi, že mám míň pracovat. “ To byla ostatně ta nejlepší rada.

Potřebovala na nic nemyslet, nic neřešit.

Leží vedle velikánů

Zesnulý skladatel je pochován na pražském židovském hřbitově. Jeho matka Hana byla totiž židovka. „Povedlo se nám Petra uložit v sousedství velikánů, jako byl Franz Kafka či Ota Pavel. Moc mi s tím pomohla Židovská obec v Praze,“ prozradila představitelka Jitky Farské ze seriálu Ulice.

Na manželův hrob pravidelně dochází a podle židovské tradice mu ze svých cest vozí na hrob místo květin kamínky. Aby dokázala překonat životní rány, zkusila všechno možné, vyhledala i kartářku. Není lehké vyrovnat se třeba s tím, že když byl její syn školák, našla ho v bezvědomí. Z epileptického záchvatu se léčil půl roku, ale vnímání a motorika zůstaly oslabeny.

Když ovdověla, zkoušela najít novou lásku a jednou se šeredně spálila. Pak se ale seznámila s architektem Petrem, se kterým je šťastná.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...