Irena Kačírková – Dobrovolně si zvolila život samotářky

Ačkoli byla velmi talentovaná a zároveň krásná herečka, přesto nedostala role, které jí byly hodny. Narodila se ve špatné době na špatném místě. V Hollywoodu by se stala hvězdou.

I když pocházela z velmi dobrých poměrů a její dětství bylo šťastné, o její nevšední krásu nebyl kupodivu ze strany filmových tvůrců takový zájem, jaký by si zasloužila. Přitom Irena Kačírková vypadala noblesně a zároveň velmi svůdně. S pověstnou amerikou u úst, a když vyfukovala cigaretový dým, muži naprázdno polykali, ale zároveň se jí báli.

Také vás může zajímat ...

Irena Kačírková se narodila jako jediné dítě do rodiny zámožného kožešníka. Dostalo se jí velmi dobrého vzdělání, chodila na zpěv, brala hodiny tance a vládla několika jazyky. Po gymnáziu absolvovala Akademii múzických umění. V roce, kdy dělala zkoušky Irena, prosadil Ladislav Pešek (†79) svůj nápad, že by se měly konat v plavkách.

Když Irena předstoupila, Jiří Plachý (†53) vstal a prý se jí uklonil a zmohl se jen na „Óóó!“ A nebylo divu, její bezchybně krásná postava nenechala žádného muže chladným.

Příliš krásná a dokonalá

V časech její slávy však nebyl o výjimečnou krásu zájem. První větší filmovou roli jí svěřil režisér Jiří Krejčík (†95) ve filmu Svědomí, kde hrála klasickou femme fatale. Snímek měl buržoazní nádech, a tudíž zapadl v archvech. Při natáčení filmu se sblížila se scenáristou Josefem Aloisem Novotným (†87), záhy se vzali a do roka se narodila dcera Kristýna (67).

O tři roky později, když bylo herečce dvacet devět let, se rodina rozpadla. Rozvedli se. „Bylo to asi tak, že muži jí sice leželi u nohou, ale nést s ní starosti všedního dne nechtěl žádný,“ vzpomíná její dcera. V životě Ireny Kačírkové se už nikdy neobjevila dlouhodobá známost. S těmi, kteří se jí nezalekli, neuměla žít. Postupem času přivykla svému osamělému životu.

Důvodem bylo, že nechtěla být na nikom závislá. Uměla nést svůj nelehký úděl s grácií. Byteček pod střechou na Václavském náměstí vybudovala sama. Většinu místa zabírala knihovna a nebylo v ní jediné knihy, kterou by nepřečetla. Tehdy jí hodně pomáhal Eduard Cupák (†64) a hojně se spekulovalo, zda nejsou partneři. Sama herečka řekla, že by si Cupáka od minuty vzala.

Byl citlivý, chápající, prostě skvělý – jenže byl homosexuál.

Pro dceru všechno

A tak nakonec zase zbyla Ireně Kačírkové jen dcera. A tato známá scénografka dodnes vypráví a píše knihy o společném životě. Proč? „Protože my dvě jsme byly svoje holky. V dobrém i zlém. Až do konce. Máma a já,“ říká Kristina Novotná (67). Každou volnou chvíli se snažila herečka trávit s dcerou. Těch chvil nebylo sice moc, ale o to více byly jejich výlety promyšlené.

Kačírková se nejlépe cítila v přírodě, kterou milovala. Každý výlet prý končil v nějaké hospůdce, kde si s dcerkou daly pohár. Mnozí by herečku tipovali na dámu patřící do kaváren, přednost však vždy dostala procházka ve volné přírodě či cesta parníkem do zoologické zahrady.

A stejné výlety v osmdesátých letech pak podnikala i se svým vnukem Kryštofem (38).

Živila rodinu

Když přišla těžká padesátá léta, stala se pro Státní bezpečnost velmi zajímavým objektem díky skvělé znalosti tří světových jazyků. Politický tlak sílil, donucovací taktiky přitvrzovaly, ale ke spolupráci ji nezlomili. Dostala se na listinu těch, kteří neměli být obsazováni do velkých rolí, ve filmu se objevila jen občas, na divadle se musela spokojit jen se štěky.

Byla nešťastná, neboť živila nejen svoji dcerku, ale také rodiče, kterým po roce 1948 byla vyvlastněná kožešnická firma. Ocitli se bez prostředků a nebyl jim ani přiznán nárok na důchod. Maminka převzala veškerou starost o domácnost a péči o malou Kristinku. Vyhrožování došlo tak daleko, že jí hrozili dokonce odebráním dcery. Nezlomili ji však!

Na lepší časy se blýsklo v šedesátých letech ve slavné éře režiséra Alfréda Radoka (†61) v Městských divadlech pražských. K vrcholům jejího hereckého umění patřila Zlodějka z města Londýna a Alžběta v Marii Stuartovně. Zazářila i ve snímcích Starci na chmelu a Bílá paní nebo také v pohádce Byl jednou jeden král jako princezna Drahomíra.

Uměla také výborně zpívat, což předvedla v písni Dáme si do bytu, kterou nazpívala společně s Josefem Bekem (†77).

Klip k této písni inspiroval později režiséra Filipa Renče (54) v jeho práci na filmu Rebelové.

Okouzlila Fanfána Tulipána

Milovala společnost, ale opravdový partner do života jí chyběl. Její znalost francouzštiny ji v roce 1955 dopomohla k setkání se světoznámým Gérardem Philipem (†36). Byl v Praze s divadlem a Kačírková tlumočila a celou delegaci doprovázela. Prý Philipa naprosto okouzlila. V té době se údajně měli stát milenci, ale zda je to pravda, věděli jen tři osoby, Gérard, její dcera Kristýna a ona sama.

Své dceři se jednou svěřila a požádala ji, aby toto tajemství střežila. Spekulovalo se i o dalších vztazích. Měla prý tajný poměr se ženatým kolegou Václavem Voskou (†63). Mezi její obdivovatele patřil také Jiří Šlitr (†45), který ji velice miloval. S režisérem Ladislavem Rychmanem (†84) nějaký čas žila.

Její dcera pečlivě chrání matčino soukromí, přesto v několika rozhovorech prozradila: „Maminka vlastně celý život čekala na lásku.

Někdy říkala, že by byla moc ráda, kdyby o ni měl zájem nějaký obyčejný mužský, který není z oboru.“

Ochotna zemřít na jevišti

Stále úchvatná a zajímavá herečka v únoru 1981 podstoupila operaci žaludku. Čeští lékaři byli nesdílní, ale známý lékař v Německu potvrdil, že se jedná o zhoubné onemocnění. V tom roce se však narodil její vnuk, a tak měla herečka silnou motivaci s nemocí bojovat. Stále milovala divadlo a nevzdala se ho, i když trpěla velkými bolestmi.

Téměř nikdo neměl tušení, že Irena Kačírková bojuje již s metastázami. V posledním roce ji musel vozit zeť autem a i v této době dokázala nastudovat sedm rolí. V závěru života napsala na rozloučenou: „Spisovatel, malíř, skladatel, ti všichni mohou odložit svou práci na jinou, šťastnější chvíli, kdy nebudou právě trýzněni fyzickou nebo duševní bolestí. Herec tuto možnost nemá.

A je-li zchvácen k smrti, těžce nemocen, je ochoten umřít na jevišti, protože tam je jeho život!

Tam jsou všechna jeho zrození, jeho prohry i vrcholy, i jeho konec.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...