Ivan Mládek – Jeho vnučky mu říkají dědo Bažine

Zdánlivě nenápadný komik je pěkně čilý. S manželkou má syna, s milenkou syna a dceru a s další milenkou údajně dalšího syna.

Znají ho úplně všichni. Ivan Mládek je muž mnoha talentů. Je to zpěvák, banjista, moderátor, bavič, textař, skladatel, muzikant, komik, spisovatel, výtvarník, humorista, a dokonce i autor deskových her. Jeho tatínek právník si přál, aby se syn stal inženýrem. Bylo to trochu s podivem, protože Mládek starší měl zálibu v malování a krásně hrál na klavír.

Také vás může zajímat ...

Přesto neměl pro synovy umělecké sklony pochopení.

Zamykal mu banjo do skříně a trpěl, kdykoli se syn vracel z lokálů v pozdních hodinách, protože v tom viděl zárodek bohémství, ze kterého měl strach.

Banjo si schoval

Ovšem Mládek mladší tátovi vypálil rybník. Pořídil si další banjo a schoval si ho u kamaráda. Vytřel otci zrak i tím, že dostudoval průmyslovku i vysokou školu. Stal se inženýrem ekonomie. Pak už si mohl dělat, co chtěl – a chtěl hrát a zpívat. V roce 1968 odešel na protest proti sovětské invazi na krátkou dobu do Francie, účinkoval v pařížských kabaretech, hrál na banjo a na balalajku.

Proč se vrátil domů? „Jsem větší vlastenec, než jsem si myslel,“ odpovídá stručně. V emigraci vydržel šest měsíců. Pak raději dle svých vlastních slov kličkoval v socialismu, protože ten aspoň důvěrně znal. Neumí se obejít bez míst, která zná od dětství, bez starých kamarádů, bez češtiny. Podle posudku uličního výboru KSČ byl protisocialistický živel, který nesměl ani do Polska.

Jeho Banjo Band vystoupil poprvé v roce 1970 v pražské Lucerně. Mládek napsal zhruba šest set písniček, ale nestydí se jen za dvě stě padesát z nich. V polovině sedmdesátých let složil po notoricky známých písních Linda, Jez či Prachovské skály také song, v němž jdou Stáňa Poláková a Dáša Nováková navštívit kamarádku Procházkovou, aby se podívaly na její novou halenku.

V týdeníku Mladý svět odstartovala tato píseň hotové mediální peklo.

Pisatelé rozhořčených dopisů žádali, aby měl zpěvák zakázanou činnost, aby byl dán do vězení, případně zbaven jazyka či života.

To by se mělo zakázat, soudruzi

Spoustě jiných se písnička naopak líbila a Banjo Band nevěděl, kam dřív skočit. Lehké jazzové a swingové písně nemohl Mládek beztak opatřit jinými než bezstarostnými, zábavnými texty. Komunističtí funkcionáři v nich neustále hledali komplikované a neexistující jinotaje, protože Mládkovu produkci nechápali a vinili ji ze snahy podrývat socialistické zřízení.

Mládek dodnes cituje jistého šéfredaktora v rozhlasové redakci zábavy, který hřímal: „A jestlipak, soudruzi, víte, koho Mládek myslí tou Červenou Karkulkou? Nás, soudruzi!“ Vzpomíná i na nejmenovaného prominentního zpěváka, jenž říkal: „Mládkovy texty kazí vkus a měly by se zakázat. “ Vnučky mu říkají dědo Bažine – podle jeho nejslavnější písně Jožin z bažin.

Ta před lety udělala díru do světa, respektive do Polska. Mládka tam objímali, tleskali mu vestoje. „Stálo to za to,“ konstatuje zpěvák. „Na naši polskou konjunkturu nikdy nezapomeneme. Chodily na nás desetitisíce lidí, hráli jsme tam v roce 2008 skoro denně, takže nás asi viděli všichni Poláci.“ Dodnes občas z Polska dostanou pozvání, ale už se většinou jedná jen o menší akce.

Méně se ví, že Mládek také, stejně jako jeho umělecky založený tatínek, maluje obrazy. První výstavu měl v Praze, byla komerčně nečekaně úspěšná, Mládek pak maloval dokonce i pro americký trh. Vše nasvědčovalo tomu, že legendární humorista stráví život s jedinou ženou, svou manželkou. Občas na toto téma žertoval: „Rozvedl bych se, ale už to nestojí za to.“ Ale nakonec mu to za to stálo.

Po neuvěřitelných pětačtyřiceti společných letech!

Druhá míza

Tajil to, což později zdůvodnil slovy: „Kdybych v sedmdesáti přiznal milenku, byl bych směšný. A kdybych to všechno dementoval, byl bych směšný taky.“ Nový život začal tento renesanční umělec s manažerkou Banjo Bandu Libuší Roubychovou (38), která mu už stihla porodit dceru a syna. S exmanželkou má zpěvák syna Štěpána, právníka.

Ví se i o dalším synovi, kterého prý má komik s dřívější milenkou Jaroslavou, k čemuž se Mládek nechce vyjadřovat, ale nepopřel to. Zdánlivě nenápadný humorista je asi pěkné kvítko. S Libunou, jak matce svých dvou malých dětí říká, žijí na statku v jižních Čechách.

Komik vypadá výborně, ač podle vlastních slov žije nezdravě, málo se hýbe, přejídá se a pije pivo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...