Ivana Adrlová – Takové rázné děvče, žádná princezna

Polibek pro starší, ostřilenou kolegyni Ivanu Andrlovou byl pro něho zážitek.

Kampak jste se vytratila? Takové otázky slýchá dnes a denně. Nikam se neztratila. Hraje, pokud se to může, divadlo a je spokojenou babičkou.

Byla jako zjevení, když vpadla na obrazovky Československé televize. Talent jako hrom. Hrála chytré a šikovné princezničky anebo bystré dívky s čertem v těle. Narodila se ve Vysokém Mýtě, dětství prožila v Chocni. Maminka byla učitelka, tatínek nástrojař. „Celé dětství jsem byla spíš kluk,“ překvapivě konstatuje Ivana Andrlová.

Také vás může zajímat ...

„Princeznovské role nebyly mou životní volbou. Když jsem z nich přirozeně odrostla, nelitovala jsem toho.“ Ani Ivana, ani její rodiče netušili, co přesně obnáší studium na Pražské konzervatoři. „Máma mě rozhodně nezrazovala, ať na konzervatoř nechodím,“ ujišťuje herečka. „Vůbec s tátou netušili, do čeho jdu. Netušila jsem to ani já.

Jednoho dne jsem prostě odjela do Prahy dělat jakési zkoušky, které překvapivě dopadly napoprvé dobře.

Vlakem do školy

Televizní film Podnájemníci točila v době, kdy ještě do herecké školy nenastoupila, v deváté třídě základní školy. Hrála zde osiřelou dívenku Alenku, která má na světě jen staršího bratra Zbyňka. Ten se chce ženit, ale mladší sestřička jej pronásleduje zoufalou žárlivostí.

Proto se Zbyněk rozhodne, že bude svou vyvolenou Kateřinu vydávat raději za podnájemnici.

V Podnájemnících účinkovali spolu s Ivanou Andrlovou také Jaromír Hanzlík (72) a Daniela Kolářová (74). „V Československu byl vlastně jen jeden televizní program, takže ty Podnájemníky o Vánocích 1976 viděl každý, kdo ten večer seděl před obrazovkou,“ vzpomíná někdejší televizní princezna. Za téhle situace jela druhého ledna 1977 vlakem do Prahy do školy.

Chytrá princezna

Najednou vnímala, že je cosi jinak. Lidé po ní pokukovali, ptali se, jestli není ta herečka. „Byl to zvláštní pocit. Časem jsem si zvykla. Sláva byla vlastně velmi příjemná,“ pochvaluje si. A dodává: „Pár týdnů nato se má herecká kariéra rozjela tak, že nebyl čas na rozmýšlení o tom, jestli to nejde moc rychle.

Točila jsem skoro nepřetržitě šest let, kdy jsem chodila do školy.“ Podle svých slov byla takové rázné děvče, žádná princezna.

Přesto účinkovala v pohádkách Princ a Večernice, Princové jsou na draka, Za humny je drak, Chytrá princezna, Vánoční Růženka,

Co takhle svatba, princi? či Ať přiletí čáp, královno. Objevila se v desítkách seriálů, například v Třiceti případech majora Zemana, v Dobré Vodě, Létajícím Čestmírovi či Sanitce. Byly to hotové herecké žně, třeba v roce 1986 se Ivana objevila v celkem osmi televizních filmech. „Jsem ráda, že jsem si svou slávu odžila v době, kdy nebyla bulvární média.

Nikdo nesledoval mé přešlapy, nikdo je nehodnotil,“ konstatuje.

„Dnešním slavným kolegům vůbec nezávidím.

Ten tlak na ně je obrovský.“ Přitom na nezájem bulváru si herečka nemohla v devadesátých letech stěžovat. Na druhou stranu nutno přiznat, že se novinářům postarala o skandál jako Brno. Její rozvod s kolegou Ivanem Vyskočilem (74), s nímž má dceru Michaelu (30), byl nezapomenutelný.

Ivana a Ivan

Diváci na Ivaně mohli oči nechat. Ale jak už to tak bývá, spanilá herečka tak dlouho vybírala, až nakonec krutě přebrala. Vdala se za hereckého kolegu Ivana Vyskočila. Tvrdit, že jim to nevyšlo, by bylo příliš zjemnělé. To manželství byla katastrofa, něco jako odjištěný granát. Rozvod v roce 1996 mnozí označovali za do té doby nejdrsnější v tuzemském showbyznysu.

Ivana a Ivan spolu žili patnáct let, o rozvod požádala ona. Válčilo se o dům, o dceru, o zdravý rozum. S urážkami, nadávkami a trestními oznámeními se roztrhl pytel. Žárlilo se. Ivan byl celý pryč z bulharské Turkyně Anife (46), Ivanu zas údajně našel v posteli s kolegou z divadla. Postelové i další záležitosti putovaly dokonce k Nejvyššímu soudu.

Možná že i to je jeden z důvodů, proč se herečka stáhla z veřejného života a na obrazovce se ukazovala zřídkakdy.

Dalším důvodem bylo soukromé podnikání. „S Marcelou Davidovou jsme si otevřely relaxační studio,“ vypráví. „Měly jsme švýcarské přístroje s kaučukovými pásy na hubnutí a relaxaci. Byly jsme na trhu jedny z prvních, jako známé osobnosti jsme si byly i dobrou reklamou, takže se to skvěle rozjelo.“ Pracovaly dva roky, se zvyšováním nájmů bez ostudy a bez dluhů s podnikáním skončily.

„Ale co se týká natáčení, už o mě nikdy nebyl takový zájem jako předtím,“ říká Ivana.

„Vznikly úplně nové partičky, možná jsem už pro ty mladé byla stará struktura.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama