Ivana Christová si vybrala prince na bílém koni a prožila s ním peklo!

Líbily se jí exotické typy mužů, ale žádný za to nakonec nestál.

Na československou Miss z roku 1989 Ivanu Christovou (45) sice při vyhlašování výsledků diváci pískali, tím ale nezabránili její úspěšné kariéře. Se soukromým životem to ovšem bylo horší.

Maminka Ivany Christové se vdávala v devatenácti letech. Čekala dítě a myslela si, že to bude kluk. Měl už připravené jméno – Oleg. S tím by prý dobyl svět. Na svět ale přišla dcera. „Chvíli jsem si pohrávala se jménem Lucie, ale to mi v rodině neschválili,“ prozradila maminka úspěšné ženy. „Nakonec jsem ráda, že je Ivana, jako byli tchán a tchyně. To jméno ji charakterizuje.“

Žila sama s matkou

Otec Ivany žil sice v jejím rodném Prešově, ale byl bulharské národnosti. Manželství ovšem dlouho nevydrželo. Rodiče se rozvedli a Ivana zůstala s matkou sama. Tehdy určitě netušila, že podobný model si jednou v životě zopakuje i ona sama. „Byla zlaté, poslušné a šikovné dítě,“ chválila modelku její matka. „Kam jsem přišla, tam jsem říkala, že každé mámě přeji takové dítě, jaké mám já. “ Od páté třídy základní školy Ivana zpívala v pěveckém souboru, se kterým jezdila i na zájezdy. Šla studovat na stavební průmyslovku a během střední školy účinkovala v dalším folklórním souboru. S veřejným vystupováním tedy zkušenosti měla. Byla dost aktivní a do všeho se zapojovala, současně ale mívala i trému. Po maturitě pracovala jako kreslička, ale stát celý den u rýsovacího prkna nebylo určitě jejím vrcholným cílem. Když byla vyhlášena soutěž o nejkrásnější dívku Československa, neuměla si představit, že by se zúčastnila. Dostala ale pozvánku nejprve na předkolo v Košicích, kde skončila druhá. V dubnu roku 1989 se pak Ivaně definitivně změnil život.

Pískot publika jí mrzel

V té době ještě soutěž Miss nebyla zdaleka takovou událostí jako později. Finále se konalo v Ostravě. Maminka sice Ivaně ušila šaty, ale s těmi by – jak sama přiznala – nejspíš neuspěla. Budoucí nejkrásnější dívce pomohly kamarádky. Přímý přenos sledovala matka na barevné obrazovce u kamarádky. „Držela jsem jí palce a myslela jen na to, aby všechno zvládla, i kdyby neuspěla,“ vzpomínala. „Kdybych mohla, tak bych za ní dýchala, jen aby nebyla zklamaná a nešťastná.“ V porovnání s přehlídkou natupírovaných blondýnek působila Ivana přirozeně. Možná to byl jeden z důvodů, proč jí porota jednohlasně zvolila za vítězku. To se ale nelíbilo publiku. Z pískání, které se ozývalo, byl celkem trapas, který nezachránil ani moderátor Josef Dvořák (74). Publikum nejspíš neuneslo, že nevyhrála některá jeho favoritka nebo považovalo soutěž za zmanipulovanou. Ivanu to tehdy hodně mrzelo. „To pískání nebylo vůbec příjemné,“ přiznala. „Tohle mě tak bolelo, že se ve mně probudila touha něco dokázat. Ale život šel dál. Měla jsem hodně práce v profesionálním modelingu a už jsem se k tomu příliš nevracela. “ Nejlépe její vítězství asi vystihl jeden slovenský novinář, když napsal, že je tu konečně Miss, která když ráno vstane, nepotřebuje hodiny na to, aby se stala krásnou.

S korunkou na hlavě do pražské kanceláře

Žádné velké dary a peníze se tehdy za vítězství nedávaly. Ivana dostala šicí stroj, svatební šaty a od Vítkovických železáren měla slíbený zájezd do Japonska. Ten se ale nekonal. „Nakonec to ale bylo dobře, protože jsem se dozvěděla, že se tam mělo jet přes Rusko vlakem,“ konstatovala modelka. Ivana tehdy v rozhovorech bezelstně přiznala, že ještě neměla žádného muže. „Já jsem byla takové velké dítě,“ řekla. „A nejspíš jsem byla první a poslední panna v téhle soutěži.“ Ze Slovenska se přestěhovala do Prahy a tam si našla práci v Cestovní kanceláři mládeže. Jednoho dne se jí do ruky dostala pozvánka na Miss Maja International, mezinárodní soutěž konanou v Dominikánské republice. Aby se tam dostala, musela si půjčit 9 tisíc dolarů. „Řekli mi, že když jim to nevrátím, tak mě zavřou,“ popsala nesnadnou situaci. „Já jsem to ale vyhrála, dokonce 9 a půl tisíce dolarů, takže 500 dolarů mi zůstalo.“ Teprve tímhle vítězstvím začala její kariéra. Soutěž totiž sledoval i tehdejší majitel modellingové agentury Elite. K tomu, aby se prosadila, pomohla i přímluva světoznámého režiséra českého původu Miloše Formana (84). „Vůbec jsem si v té době neuvědomovala, kdo Miloš Forman je,“ prozradila. „To já jsem takový blázen, že na to přijdu až potom. On byl můj takový otec. Já jsem mu vařila halušky s brynzou, on mi říkal Haluško anebo Ovečko.“

Tady už o titul nesoutěžila, byla jen čestným hostem.
Tady už o titul nesoutěžila, byla jen čestným hostem.

Byl to nevyrovnaný chlap

Dráhu mezinárodní modelky měla tedy Ivana úspěšně rozjetou. Do jejího života ale rázně vstoupila láska. Vyvoleným se stal francouzský podnikatel vietnamského původu Daniel Ubaud. „Vypadal jako indián,“ popisovala ho Ivana. „Poznala jsem ho, když opravdu cválal na tom bílém koni, do slova a do písmene. Říkala jsem si: to je nádhera.“ Rychle se zamilovala, byla to vlastně její první velká láska. Maminka se na jejího vyvoleného příliš nadšeně netvářila, nejspíš ho prohlédla dříve než její dcera. Ivana si Daniela vzala a čekala s ním dítě. To si obhájila, i když jí modellingová agentka říkala, že může mít jiné dítě v budoucnu a že Daniel možná není ten pravý. Brzy se ukázalo, že obě zkušenější ženy měly pravdu. Výběr nesprávného partnera dodnes považuje Ivana za svoji největší životní chybu; to, že přivedla na svět dceru, ale naopak za největší štěstí. Z přitažlivého „indiána“ se vyklubal nevyrovnaný, možná až psychicky nemocný člověk, který na ni křičel a byl agresívní. Rozešli se, když dcerce nebyl ještě ani rok. Manžel navíc okradl Ivanu i o peníze! Odešel s jejími úsporami a na dítě jí nikdy nedal ani korunu.

Brzy se ukázalo, že exotický partner není tím pravým.
Brzy se ukázalo, že exotický partner není tím pravým.

Druhého dítěte se nedočkala

Lidé si obvykle hledají podobný typ partnerů, a tak tomu bylo i v případě Ivany. Poté, co se vzpamatovala z drsného rozvodu, měla za přítele arménského fotografa. „Byla jsem s ním čtyři roky. Dá se říct, že to byl můj dosavadní rekord,“ uvedla v televizní zpovědi. „Zase vypadal jako Sandokan a byl to obrovský bohém. “ Na muže ale měla zkrátka smůlu, nenašla už bohužel nikoho, s kým by mohla mít vytoužené druhé dítě. Mezi jednotlivými vztahy si dávala pauzu dva až tři roky. Prošla si i depresívním obdobím, kdy jí nějaký partner hodně chyběl – říkalo se, že prý to řeší i alkoholem. Překonala to a smířila se s tím, že má za sebou alespoň úspěchy a kolem sebe rodinu a dobré přátele. Kariéru modelky už má za sebou, ale ničeho nelituje. „Vášně a vzrušení bylo v mém životě dost a vždy to bylo pěkné,“ prohlásila. „Když člověk nepotká toho pravého a duše nesplynou, myslím, že je správné pokud žena dokáže takový vztah skončit, pokud chce žít pravdivě sama se sebou. Mnoho žen se totiž přizpůsobuje a zůstává ve špatných partnerstvích, jen aby někoho měly.“ Její příběh ukazuje, že být nejkrásnější ještě neznamená najít toho pravého. Sebe samotnou ale Ivana našla.

Okouzlilo ji, že byl zajímavý typ, ale nebyl dobrý člověk.
Okouzlilo ji, že byl zajímavý typ, ale nebyl dobrý člověk.

Se svojí postavou se smířila

V době, kdy se stala Miss, vážila Ivana při své výšce 176 centimetrů pouhých 58 kilogramů. Dnes je to dávno všechno jinak. Měla velké problémy s nadváhou, které si všimla i média. Při hlídání štíhlé linie si totiž zničila totiž imunitní systém a správné stravovací návyky. Navíc prodělala vážnou nemoc kloubů, kdy nemohla chodit. Dnes už si zvykla, že patří do kategorie plnoštíhlých a nemá tendence výrazně hubnout. Důležitější pro Ivanu je, aby se každý den ráno po probuzení cítila spokojená.

christova_ttl

Půjde dcera ve stopách matky?

Dcera Daniela vyrostla do krásy po své matce. Historie se opakuje a také ona prožila podobný osud jako Ivana – vyrůstání bez otce. Její matka nikdy nebyla přísnou mámou a vždy se jí snažila nechat dostatek prostoru. Společně s babičkou vytvořily takovou atypickou rodinu. Na otázku, jestli se nebojí, že se stejný model, jaký zažila ona i její matka, bude opakovat i v životě Daniely, modelka odpověděla, že na takové věci nevěří. „V lásce asi neexistují žádné rady, ale v tomhle mi připadá chytřejší, než jsem byla kdysi já.“

Daniela Christová

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...