Jak bezpečně převážet psa v autě

Stejně jako děti, tak i psy musí být v automobilu přepravovány tak, aby v případě dopravní nehody nedošlo k újmě na jejich zdraví a ohrožení života ostatních cestujících.

Ať už jedete se psem k veterináři, na výlet nebo na dovolenou, musíte dodržovat pravidla týkající se přepravy vašeho čtyřnohého kamaráda. Co všechno byste měli vědět a jaké jsou možnosti bezpečné přepravy?

Také vás může zajímat ...

Co říká zákon

Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká, že: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Tato slova zahrnují víc, než byste mysleli.

Porušíte-li při přepravě psa předpisy, nikdo vám sice body nestrhne, zato můžete obdržet tučnou pokutu až ve výši několika tisíc korun.

U nohou ani na klíně NE

I když to může často vypadat příhodně – sedíte na sedadle spolujezdce a pes na vodítku klidně leží pod vašima nohama nebo na klíně, musíte hledět na možnost aktivace airbagů v případě nehody.

Ty mohou psa přinejmenším těžce zranit. Stejně jako u malého dítěte potom platí, že během nečekané bouračky psa pouhým sevřením v rukách neudržíte. Vystresované zvíře může navíc v případě dopravní nehody napadnout nejen samotného pána, ale také další osoby v autě, nebo z vozidla vyskočit a skončit pod koly jiných projíždějících aut.

Postroj a pás

Má-li váš pes rád pohodlí a zároveň chce mít přehled o tom, kam jste se společně vydali, umístěte jej na zadní sedadlo vozu a důkladně ho připoutejte. Existují speciální postroje a pásy vyráběné přímo pro převoz v autě, dostupné v různých velikostech.

K mání jsou i speciální „autosedačky“, respektive plátěné otevřené boxy, které malého psa drží na vymezeném místě. I zde ho ale musíte zajistit postrojem a pásem.

V kleci nebo boxu

Bezpečné, praktické a pohodlné zároveň je vozit psa v kufru. V žádném případě ovšem ne navolno, ale v kleci nebo přepravce, kterou zajistíte tak, aby se nešoupala po podlaze kufru. Plastová přepravka je nejlepším řešením pro chovatele malých psů, popřípadě koček, seženete ji za zhruba 400 až 1000 Kč.

Zvolit můžete i nylonovou skládací kennelku, která je však vhodnější pro klidné psy. K dostání je od cca 600 Kč. Pro větší plemena jsou pak nejideálnější bezpečností transportní klece z hliníku, které lze vyrobit i na míru podle velikosti psa nebo podle typu daného auta. Seženete je za cca 6000 Kč a víc.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama