Moje šťastná hvězda

Jak léčit klouby

Lidské tělo stárne, a tak s přibývajícím věkem může docházet k opotřebení některých jeho částí. Že vás začíná bolet koleno, kotník, trápí kyčle? Pozor na to! Řešte to dříve, než bude třeba radikální změna.

Dost často tyto potíže řešíme tlumicími léky. Bohužel někdy bolest či samotný problém je tak vážný, že v některých případech už není zbytí a musí nastoupit řešení pomocí výměny daného kloubu.

Kdy pomůže?

Řeč je o endoprotéze. Umělé náhradě kloubu, která je pacientům poskytována v případě nesprávného fungování jejich vlastního klubu. K tomu dochází jak vlivem věku, tak i jiných faktorů. Tyto případy mohou nastat jak v případě vysoké nadváhy, kdy je kloub velmi zatěžován a postupem času už nedokáže takový nápor unést, tak například při nadměrné fyzické zátěži, během které člověk zatěžuje celé tělo a kyčelní kloub to odnáší nejvíce.

V některých případech dochází i k výměně kloubu z důvodu genetiky či onemocnění, které jej postihlo. Pokud mají pacienti například degenerativní onemocnění kloubů, často známé spíše pod pojmem artróza, musejí počítat s tím, že jejich onemocnění se může dostat až do fáze, kdy bude umělá náhrada kyčelního kloubu nutná.

Projevuje se často nenápadně

Jak vypadá onemocnění či přetížení kloubu ze začátku? Ať už se vás týká nadváha či artróza, průběh a začátek onemocnění kloubu se projevuje zpravidla stejně. Plíživě a nenápadně.
Nejdřív se ozve jen občas, a to bolestí při pohybu. To však může nastat i v případě, že rádi a často sportujete a po čase na sobě pocítíte, že vaše klouby nejsou úplně v pořádku, nebo jste měli nadměrnou fyzickou zátěž.

Nejprve se léčí, teprve pak je nutná operace

V takovém případě je dobré navštívit odborníka, který vám sdělí, zda jde o problém dočasný, nebo bude skutečně nutná delší léčba. Pokud lékař na základě vyšetření usoudí, že je potřeba léčení, v první fázi volí cestu léků. Ty mají za úkol zlepšit stav kloubu a chrupavky, a tím odstranit bolest. V další fázi přicházejí koupele, které by léčbu měly doplnit. Pokud ani toto řešení nepomáhá, je bohužel potřeba zvolit cestu operace.

Část, nebo celý?

Kloubní náhrady dělíme na totální a částečné. Jak z názvu vyplývá, totální endoprotéza se týká celé kloubní plochy, v případě částečné je pak vyměněná pouze poškozená část. Endoprotéza může být například kyčelního či kolenního kloubu. Vyvinuty byly ale i náhrady kloubů horních končetin (ramenní, loketní, zápěstní, prstní). Pamatujte, že kloubní náhradou aktivní život rozhodně nekončí.

Volte chytře

To, jaká kloubní protéza bude vybrána, záleží pochopitelně na lékaři. Ten při volbě zohledňuje jak věk pacienta, tak i například to, jakým životním stylem žije. Pokud se dostanete do situace, kdy váš zdravotní stav musí být řešen operativně náhradou kloubu, nezapomeňte, že je velmi důležitá kvalita implantátů, které jsou vám voperovány do těla. Necementové implantáty mají delší životnost, proto se hodí pro pacienty do 65 let. Starším pacientům je většinou indikován implantát cementovaný. Materiály, z nichž jsou náhrady vyráběny, se stále vyvíjejí a zlepšují. Co se týká životnosti kloubní náhrady, je u každého pacienta jiná. Po operaci je však nutné cvičení, které pomůže pacientovi vrátit se do normálního života a jeho tělu se sžít s novým kloubem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden