Jak lze poznat alergii na laktózu?

Intolerancí laktózy trpí velké procento lidí. Jedná se o nesnášenlivost laktózy, tedy mléčného cukru, který se vyskytuje v mléčných výrobcích. Pokud člověk trpí touto nemocí, musí ve svém jídelníčku zcela vynechat produkty z mléka a pokrmy, které mléko obsahují.

Protože jinak je mu velmi nepříjemně. Nejčastěji se intolerance laktózy projevuje střevními problémy. Po konzumaci mléčných výrobků je člověk nafouklý, pociťuje bolesti břicha a často trpí plynatostí, někdy se objevuje i řidší stolice.

Také vás může zajímat ...

Potíže se objevují zpravidla v intervalu od půl hodiny až čtyř hodin po konzumaci mléka. Je-li vaše trávení v pořádku, zřejmě intoleranci laktózy nemáte.

Jak vzniká

U některých lidí se projeví intolerance již v dětství, není ale výjimkou, že nastane až v dospělosti. Příčinou potíží, které po vypití kravského mléka nastanou, je nedostatek enzymu v trávicím traktu. Tento enzym se jmenuje laktáza a tvoří se ve sliznici tenkého střeva.

Nemá-li člověk dostatek tohoto enzymu, není jeho tělo schopno laktózu strávit a nastávají obtíže, ty se pak projevují špatným trávením a bolestmi.

Nedostatek vápníku

Mléko je významným zdrojem vápníku, ve stravě má tedy důležitou funkci. Pokud člověka trápí intolerance laktózy, může kravské mléko nahradit například kozím, nemá-li po tomto mléku stejné příznaky jako po kravském.

V dnešní době lze nalézt i výrobky, které laktózu neobsahují, a přesto jsou vyrobené z kravského mléka. Jsou zpravidla umístěné v oddělení se speciální výživou a jsou označené nápisem „lactose free“. Alternativou jsou i mléka sójová, rýžová či například mandlová.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...