Jak motivovat psa při výcviku?

Při nácviku povelů i při různých sportovních aktivitách je velmi důležité psa dobře motivovat.

Jde pak do práce s mnohem větší vervou a nadšením. Poradíme vám pár triků, jak dostat psa do správné nálady.

Startovní povel

Pokud se psem trénujete nějaký kynologický sport, dopředu si promyslete nějaký povzbuzující povel, kterým odstartujete každou lekci. Krátkým a stručným „Jdeme na to!“ nebo „Do akce“, dáte psovi najevo, že teď začíná nějaká zajímavá aktivita. Povel vyslovujte hlasitě a zřetelně s optimistickým tónem, který by měl znít vždy stejně.

Pauza na hru

Během tréninku, ale třeba i na soutěžích, když čekáte, než přijdete na řadu mezi jednotlivými koly, je dobré zkrátit si čekání nějakou zajímavou hrou. Pes zůstane pozorný a čiperný. Můžete mu chvíli házet míček, nebo se s ním přetahovat o jeho oblíbený uzel.

Výborné pamlsky

Při tréninku mějte po ruce nějaký obzvlášť lákavý pamlsek, který ho vrátí zpět do „akce“, když ztratí pozornost. Jinak používejte směs různých pamlsků, aby nikdy nevěděl, co zrovna dostane.

Buďte přítomní

Když se psem cvičíte, plně se na něj soustřeďte. Musí vědět, že má vaši plnou pozornost, zatímco provádí zadaný úkol, jedině tak bude dobře a s chutí pracovat. Zároveň tak můžete poznat, kdy ho cvičení či hra přestávají bavit a můžete tak trénink ukončit, nebo ho motivovat jinou hrou.

V nejlepším přestaňte

Trénink ukončujte v pravý čas, to znamená ve chvíli, kdy pes daný úkol nebo povel splní na jedničku s hvězdičkou. Hodně ho pochvalte a odměňte. Pes tak bude mít ze cvičení dobrý pocit a bude se těšit na další lekci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...