Moje chvilka pohody

Jak na nemocné dásně

Pokud vám při čištění zubů nebo při zakousnutí do jablka lehce krvácejí dásně, pak trpíte zánětem dásní. Nepodceňujte to, v krajním případě byste mohli přijít o zuby.

Jednoznačnou příčinou nemoci je nedostatečná ústní hygiena. Zánět dásní se vyvíjí, když se na zubech vytváří tzv. plak, což je měkký povlak tvořený bakteriemi a zbytky potravy, který ulpívá na zubech a dásních.

Pokud ho pravidelně neodstraňujeme, postupně se mění v tvrdý zubní kámen, který dásně dráždí a vyvolává zánět. Neléčený zánět může vést k tomu, že vám začnou zuby vypadávat.

Prevence

Nejlepší prevencí onemocnění dásní je pečlivá ústní a zubní hygiena – především výplachy úst a čištění zubů kartáčkem. Nejméně dvakrát denně si čistěte zuby kartáčkem, abyste z nich odstranili plak.

Jezte hodně potravin bohatých na vitamin C a flavonoidy (jsou to antioxidanty) – hlavně syrové oranžové ovoce a zeleninu, dále potraviny bohaté na vápník a jiné minerály. Jezte co nejméně sladkostí a jídel z bílé mouky.

Pokud se takovým jídlům nemůžete vyhnout, do půl hodiny po jídle si vyčistěte zuby. Žvýkejte žvýkačky bez cukru a jezte tvrdou kořenovou zeleninu nebo ovoce (mrkev, jablka) chráníte si tak své zuby i dásně v době, kdy si je nemůžete vyčistit po jídle. Každého půl roku zajděte k lékaři a nechte si zubní kámen odstranit.

Pomoc

Po vyčištění zubů si konečky prstů jemně masírujte dásně. Pak si vypláchněte ústa studeným černým čajem. Tanin, který obsahuje, má stahující účinky, takže zmírňuje krvácení. Můžete také smíchat jedlou sodu s malým množstvím peroxidu vodíku a připravit si zubní pastu s vynikajícími antiseptickými vlastnostmi.

Ještě než si s ní začnete zuby čistit, zkonzultujte to s vaším zubním lékařem, jen on může stanovit, jak často můžete tuto pastu používat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden