Jak na podvrtnutí kotníku

Špatné došlápnutí, neopatrná chůze ze schodů, uklouznutí, pád, nebo chůze po nerovném terénu v nezpevněné obuvi – jen málo stačí k tomu, aby si člověk podvrtl kotník.

Podvrtnutí a namožení

Také vás může zajímat ...

Podvrtnutí kotníku nebo namožení svalu a šlachy na noze se projevuje bolestí, otokem a modřinami. K namožení svalu nejčastěji dochází při nezvyklé námaze, při neopatrném cvičení nebo zvedání předmětů.

Podvrtnutí bývá způsobeno prudkým přetočením kotníku na nerovném povrchu. Kromě kotníku může dojít k poškození tkání kolem kloubů prstů.

Léčba

Podvrtnutí se běžně léčí odpočinkem, přikládáním ledu nebo studeným obkladem, stažením a podložením nohy. Na postiženou oblast přiložte na 10 minut sáček zmrazené zeleniny zabalený do ručníku nebo studený obklad.

Nejlepší je dát namočený a jen lehce vyždímaný velký kapesník složený do tvaru, jaký budete potřebovat, na chvíli do mrazáku. První dva dny ho přikládejte několikrát denně. Kontrolujte při tom pokožku, ztrácí-li kůže citlivost nebo modrá, odstraňte zdroj chladu.

Později střídejte horké obklady, popřípadě nahřátou deku, se studeným obkladem. Nohu mějte položenou rovně nebo mírně nahoru, abyste zmírnili otok. Kotník a nárt potírejte octanovou, ibuprofenovou nebo kostivalovou mastí a stahujte pružným obinadlem. Nesmí ale škrtit ani omezovat prokrvení. Nohu nepřetěžujte.

Kdy začít zatěžovat

To záleží na míře poškození vazů. V lehkém případě hned nebo až po odstranění fixace. Nesmíte ji ale zatěžovat, jinak bude otékat. Pomalu testujte, co noha zvládne bez přetížení. Cvičení je nutná součást.

Samotným chozením se noha rozhodně nerozchodí a nerozcvičí. Pomůže chůze po špičkách, po patách, chůze bokem překřižováním nohou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...