Jak na popáleniny a opařeniny?

Stává se vám každou chvíli, že se o něco spálíte? Někdy bolest do pár minut odezní, jindy přetrvává celé hodiny. Jak si ale s drobnými popáleninami poradit tak, abyste o nich za chvíli nevěděli?

Nejdříve máme kůži v jednom ohni a po pár dnech přichází fáze hojivá, kdy nás kůže až k zbláznění svědí. Možná ale můžete bolesti i svědení předejít. Zapomeňte však na radu, že se máte chytnout popálenou rukou za ušní lalůček nebo si opařeninu či popáleninu zchladit studenou vodou.

Také vás může zajímat ...

Možná se vám chvíli bude zdát, že tyto staré známé metody pomáhají, ale většinou jde jen o zdánlivý placebo efekt. Dokonce je dokázáno, že při oplachování popáleniny studenou vodou se bolest během pár vteřin dostaví znovu a v ještě vyšší intenzitě.

Raději vyzkoušejte staletími prověřené rady, které vám pomohou mnohem lépe a účinněji.

Většinou stačí obyčejné máslo

Máme ho doma všichni, ale jen málokoho napadne, že se dá použít i na něco jiného než jen na vaření. Vyndejte z lednice vychlazené máslo, kousek si z něj ukrojte a spáleninu nebo opařeninu si jím pár vteřin potírejte. Bolest by měla během pár desítek vteřin ustoupit. Po pár minutách proces ještě opakujte.

Účinný zábal z brambor

Nastrouhejte si jednu syrovou bramboru a zabalte ji do utěrky nebo do plenky. Následně si obklad přiložte na postižené místo a nechte pět až deset minut působit.

Vyzkoušejte cibuli

Vezměte jednu větší cibuli a odstraňte z ní vnitřní tenkou blanku, která má hojivé účinky. Přiložte ji na popáleninu nebo opařeninu a nechte působit. Můžete však použít samotnou čerstvou cibuli. Stačí si jí popálené místo chvilku potírat.

Šťáva z netřesku

Máte-li doma tuto léčivou rostlinu, neváhejte a vymačkejte si z ní šťávu, kterou si následně postižené místo potírejte. Stejně tak působí i šťáva z léčivky jménem aloe vera. Stačí rozříznout list a opět si ho jenom přiložit na kůži. Nechte ho působit aspoň deset minut a během dne klidně jednou či dvakrát opakujte.

Kaše ze syrového bílku

Smíchejte jeden bílek s lžící lněného oleje a lžící kysané smetany. Pořádně promíchejte a vzniklou kašičkou si natřete popálené nebo opařené místo. Následně si ho obvažte měkkým plátnem namočeným ve vodě. To ještě obvažte suchým šátkem. Po dvou hodinách šátek sundejte a plátno opět navlhčete a za chvilku bude po bolesti.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...