Jak na puntičkáře?

Lpí nekompromisně na každém detailu, plánu a jednou daných pravidlech? Vše musí mít přesně zorganizované? Potřebuje druhé kontrolovat i v maličkostech a prosazovat svůj pohled na svět i lidi v něm? Pak žije s puntičkářem.

Detailistou, který vám i druhým dříve nebo později poleze pěkně na nervy. Život má komplikovaný ale sám se sebou i on. Bývá často ve stresu, protože to, co mělo být už dávno hotové, není. Proč? Kvůli jeho přepečlivosti.

Také vás může zajímat ...

Improvizace neexistuje

Puntičkář ale přenáší svou obsesi i do mezilidských vztahů. Na vztahy podle něj není nikdy dost času. Vyjadřuje se striktně a budí dojem člověka chladného, emocemi nepoznamenaného.

Je neustále v křeči. Svazují ho pravidla, normy, byrokratickými předpisy. Pro něj je nepředstavitelná jakékoli improvizace. Ať už v pracovním nebo osobním životě. Jakmile něco vybočí z pravidel, okamžitě zpanikaří.

Není to tak zlé

Ve skutečnosti to vůbec není zlý člověk. Jeho touha po řádu a přesně vymezených mantinelech má kořeny v dětství. Rodiče jej zřejmě nepřiměřeně kontrolovali. Pak mu někdo namluvil, že city jsou zde od toho, aby byly umlčeny.

Pokusil se o to, jen přesně nevěděl, jak je nahradit. Zvolil si pořádek jako cíl, drogu a smysl života. Každý nepořádek proto vnímá úkorně, jako něco, co narušuje těžko vybudovanou iluzi světa.

Diskuse je zbytečná

Nemá smysl s ním diskutovat o tom, zda je v seznamech a pravidlech krása. Ještě méně má smysl něco podobného mu vyvracet. Je třeba pochopit, že jde především o obranu proti jeho úzkosti.

Najde-li u vás podporu, můžete spolu začít pracovat na odstraňování úzkosti. Chce to ale velkou trpělivost.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...