Jak náš děda odnaučil vnuka kouřit

Máme celkem tři vnuky. Mikuláše, Zdeňka a Honzíka. Největší divoch je Mikuláš, v zimě mu bylo dvanáct.

Hodně mi připomínal mého manžela, ono se ostatně říká, že dědičnost jde často přes koleno. Můj muž Kryštof je s Mikulášem jedna ruka, občas mám dojem, že jsou spíš jako nějací dva kumpáni, než jako vnuk a dědeček. Před nedávnem se u nás zastavila dcera. Byla taková nervózní a naštvaná, a tak jsem se jí samozřejmě musela zeptat, co se děje. „Ale, Mikuláš mě štve.

Představ si, tuhle jsem ho nachytala za barákem s klukama, jak kouří. Já vím, je ve věku, kdy to zkouší většina kluků, ale stejně mě to štve. Tím spíš, že jsem o týden později našla v batohu krabičku cigaret.

Sáhli jsme mu na kapesné, promluvili jsme s ním, ale stejně je mi jasné, že když nebude chtít, tak neposlechne.“

Také vás může zajímat ...

Ošklivý zlozvyk

Chápala jsem, že je dcera rozčílená. U nás doma nikdo nekouřil, je to ošklivý zlozvyk, ničí to zdraví a leze do peněz. Slíbila jsem jí, že o tom promluvím s tátou. Mikuláš na něj dá. Třeba vymyslí něco, co ho přesvědčí, aby si s cigaretami nezahrával. Jenže manželovi se to nezdálo. „Co bych mu asi tak říkal. Já vím, jak to mezi klukama chodí.

Tady domluva nepomůže.“ Chvíli se tvářil zamyšleně. „Ledaže bych na něj zkusil to, co můj táta na mě.“ Když jsem ale chtěla vědět, jak udělal nebožtík tchán z mého muže nekuřáka, nedočkala jsem se odpovědi. Že prý jde o chlapské záležitosti. V neděli po obědě se manžel vytratil z domu i s Mikulášem.

Za dvě hodiny mi volala rozzlobená dcera, že táta vyvedl něco hrozného a že mám přijet do nemocnice. Že se nemám ničeho bát, ale že by tátu nejraději přerazila. Můj muž vzal úkol odnaučit Mikuláše a jeho kamarády kouřit opravdu vážně.

A šel na to stejně, jako jeho táta.

Nechali se napálit

Nakoupil kvalitní doutníky a pozval mládence na svou chatku do zahrádkářské kolonie. Řekl jim, proč by nekouřili, ale že to musí být něco kvalitního. Začínat s cigaretami může prý jen amatér, skuteční chlapi totiž kouří dýmku nebo doutníky. S dýmkou že se to musí umět, ale proč nezkusit rovnou havana. Samozřejmě, že mu na to skočili.

Tím spíš, že si, celoživotní zapřisáhlý nekuřák, kterého jeho otec vyškolil doutníkem v osmi letech, zapálil s nimi. Muselo mu být děsně, ale statečně se držel. Když bylo chlapcům špatně, ještě je přesvědčoval, ať vytrvají, že nevolnost přejde a teprve pak se dostaví ta pravá slast. Ale když se udělalo opravdu zle i jemu, nakonec nevydržel a zavolal celé skupině kuřáků záchranku.

Tvrdil mi, že v jednu chvíli si dokonce myslel, že už je s ním opravdu amen, jak mu bylo najednou nevolno.

Jak správně šlukovat

V nemocnici jsem se dozvěděla, že jsou všichni v pořádku, jenom jim ještě tak den dva bude trochu špatně od žaludku a bude je pobolívat hlava. Uklidnilo mě to, ale měla jsem strach, co rodiče ostatních chlapců. Konec konců dát mladistvým doutníky a radit jim, jak nejlépe šlukovat, to není zrovna v souladu se zákonem.

Naštěstí byli rodiče kluků rozumní a ta nezodpovědná léčba závislosti navíc zabrala, takže nás nikdo nežaloval. Ani pan doktor v nemocnici se nad dědovou výchovnou lekcí příliš nepohoršoval, i když nám všem zdůraznil, že to byl opravdu špatný nápad.

Já si ovšem nejsem jistá, jestli je horší poděs děda, který to vymyslel, nebo vnuk, co dědečka poslechl.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...