Jak porazit parodontózu

Po zubním kazu patří toto onemocnění k nejčastějším problémům v ústech.

Parodontóza je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a usazených bakterií na dásních a zubech a při neléčení končívá ztrátou zubů. Lze jí ale předcházet dodržováním zubní hygieny, tedy nejen pravidelným čištěním kartáčkem dvakrát denně, ale i používáním dalších pomůcek, například mezizubního kartáčku a zubní nitě.

Také vás může zajímat ...

Přichází pomalu a nenápadně

Správnou techniku čistění a používání dalších pomůcek vám ukáže dentální hygienistka, ke které bychom měli chodit, stejně jako k zubaři, dvakrát do roka. Vznik parodontózy mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes nebo obecně nemoci, které oslabují imunitu. Velkou záludností je, že prvních pár let o ní skoro nemusíte vědět, protože nebolí.

První příznaky bývají nenápadné, jde hlavně o krvácení dásní při čištění zubů, nad kterým leckdy jen mávneme rukou. V pokročilejší fázi se kolem zubů tvoří tzv. kapsy, plné bakterií a hnisu, v posledních stadiích už je postižen závěsný zubní aparát natolik, že zuby se mohou začít viklat a pak i vypadávat. Zánět dásní je jen první viditelnou částí parodontózy.

V této fázi dásně při čištění nejen krvácejí, ale jsou i červené a trochu nateklé a citlivé.

Parodontóza není zánět dásní

Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudete řešit, může velmi rychle přejít v parodontózu. I její příčinou je zubní plak. Zahoďte cigarety Parodontóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou postupuje. Více jsou jí ohroženi kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a urychluje tvorbu plaku.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama