Jak předejít zácpě nebo se jí zbavit?

Ve chvíli, kdy trpíte tímto problémem, se vám tělo snaží říci, že mu pravděpodobně chybí vláknina, která je nutná pro dobré trávení.

Dříve, než dojdete k názoru, že zácpou trpíte, si musíte uvědomit, že každý člověk má jinou činnost střev. Pokud ale chodíte na toaletu méně než třikrát za týden, dá se to považovat za problém. Zácpa vzniká hlavně z nedostatku tekutin a bílkovin v těle.

Také vás může zajímat ...

Další důvody mohou být porucha činnosti jater, nedostatek pohybu, deprese, cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo některé léky.

Předejděte problému

Předcházet můžete jednoduchými návyky, které zařadíte do svého běžného života. Jedná se především o pitný režim – denně kolem 2 litrů vody, a o dodávání vlákniny tělu prostřednictvím syrové zeleniny, ovoce a luštěnin. Při volbě pečiva dejte přednost celozrnnému chlebu před bílým pečivem, které neobsahuje skoro žádnou vlákninu.

Velmi důležité je i pravidelně se hýbat.

Babské rady na zácpu

K léčení zácpy je nejvhodnější čaj z kořene pampelišky. Také jitrocel dodává velké množství vlákniny, hodně jej zapíjejte. Vynechte alkohol a tekutiny s obsahem kofeinu, ty problémy se zácpou zhoršují. Voda nebo zeleninové a ovocné šťávy jsou mnohem lepší variantou k zapití jitrocele, i k dodání další vlákniny do těla.

Sušené či kompotované švestky působí velmi jemně na zažívací problémy a můžete je konzumovat každý den i v kombinaci s jinými přípravky. Využít lze také hořčík.

Jen nezapomeňte, že k hořčíku je třeba užívat i vápník, aby se tyto minerály udržely v rovnováze.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...