Jak překonat strach ze tmy?

Není to pouze doména dětí – mnoho dospělých lidí jím trpí také. Pokud se svého strachu chcete zbavit, musíte zajistit, aby vaše ložnice byla bezpečným a příjemným místem.

Jaká je nejdůležitější zásada, kterou musíte před spaním udělat? Vypněte všechna elektronická zařízení alespoň půl hodiny před spaním, neměli byste pít nápoje s kofeinem po poledni a večer byste se měli věnovat něčemu uvolňujícímu. Můžete pít heřmánkový čaj, poslouchat vážnou hudbu, nebo se třeba mazlit s kočkou. Nedělejte večer nic, co by vás mohlo jakkoli rozrušit.

Pokud spíte s rozsvícenými světly, protože se bojíte, měli byste je začít postupně ztlumovat před spaním.

Spánek ve tmě je kvalitnější.

Také vás může zajímat ...

Zbavte se svých obav

Pokud se bojíte, že je někdo schovaný ve skříni nebo pod postelí, jděte se na tato místa podívat. Když to uděláte, budete na sebe pyšní za to, že jste se svému strachu postavili čelem. Jestli se probudíte uprostřed noci se strachem, řekněte si, že čím dříve se přesvědčíte, že se nic neděje, tím dříve se budete cítit lépe. Neživte svůj strach až do rána!

Dalším způsobem, jak se zbavit strachu je zajistit, že budete mít v ložnici příjemnou atmosféru. Mějte v ložnici jen příjemné světlé barvy a nedávejte si do ní mnoho nábytku.

Pověste si do ložnice obrazy, které vás uklidňují.

Kočka nebo pes pomohou

Když si zvíře vezmete do postele, zmírníte tím své obavy. Neměli byste na tom ale záviset. Dívejte se na svoji postel jako na místo, kam se každý den těšíte, a ne kterého se bojíte.

Kupte si barevné, pozitivní, vzdušné přikrývky a naučte se v posteli dělat věci, které jsou pro vás příjemné, abyste se těšili na spánek.Bez ohledu na to, kolik je vám let, se za svůj strach nemusíte stydět – každý se něčeho bojí. Když budete otevřeně mluvit s lidmi o tom, čeho se bojíte, získáte jejich podporu. Pokud jsou to skuteční přátelé, nemusíte se bát, že vás budou odsuzovat.

Pokud máte pocit, že vás strach naprosto ovládá a ničí vám život, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Řekněte o svém strachu svému lékaři.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...