Moje chvilka pohody

Jak psovi zachránit život

Poskytnutí první pomoci zachraňuje životy nejen lidem, ale i psům. Poradíme vám, jak se zachovat, když se váš čtyřnohý parťák zraní.

Může se stát, že se pes zraní přímo před vašima očima, nebo se zaběhne a vy ho naleznete až po určitém čase. Také se může otrávit nebo ho může srazit auto. Co v kterém případě dělat?

Tržná rána

Většinou se jedná o povrchová zranění, která nebývají hluboká. I přesto často dochází k silnému krvácení. Ránu je potřeba očistit, zvolit a aplikovat vhodnou formu obvazu a převést psa co nejdříve na veterinu. Pokud má pes v ráně zapíchnutý klacek nebo jiný cizí předmět, zafixujte ho, ale nikdy se ho nepokoušejte vyndat.

Pokousaný pes

S viditelnou ránou postupujte podobně, jako u tržné rány. Ovšem pozor – může dojít i k pohmoždění vnitřních orgánů, které může být na první pohled neviditelné, vždycky proto vyhledejte veterinárního lékaře. Nezapomeňte si vzít také kontakt na majitele druhého psa.

Kulhání

Je asi jeden z nejčastějších problémů, se kterým se pejskaři setkávají. Zvlášť, pokud pes není jen ozdoba gauče, ale má aktivní život. Často se stane, že si pes jen píchne něco do packy. Zkontrolujte proto, jestli tam není cizí předmět a případně jej odstraňte. Jestliže na tlapce nic nenajdete a tušíte problém s klouby, vazy či svaly, dopřejte psovi klidový režim. Pokud nedojde během pár dní ke zlepšení, navštivte veterináře.

Otrava

Stačí, kdy máte psa vysavače a na procházce si na malou chvilku nedáte pozor. Projevy otravy jsou různé podle jejího typu, nejčastěji však: nechuť k žrádlu, zvracení, průjem, zvýšené močení (s krví), apatie, změněné zorničky, vnitřní krvácení. Co nejrychleji vždy vyhledejte veterinu. Můžete také vyvolat zvracení, ale jen v případě, že jste si jistí, že pes nepozřel ostrý předmět nebo žíravinu. V takovém případě by zpětný průchod traktem napáchal ještě více škody. K vyvolání zvracení můžete využít například 3% roztok peroxidu vodíku, rozmíchanou jedlou sodu ve vodě, solný roztok nebo mírně naředěnou hořčici s vodou. V případě malého ostrého předmětu lze podat kysané zelí, případně kusy chleba, aby se při průchodu trávicích traktem předmět obalil.

Syndrom mrtvého ocasu

Většinou se objevuje po koupání v chladné vodě a projevuje se tím, že má pes ocas stažený mezi nohama a ani s ním nevrtí, protože jeho pohyb je pro něj bolestivý. Jedná se vlastně o zánět nervů v oblasti kořene ocasu. Dobrou zprávou však je, že většinou do několika dní sám odezní. Co se s tím dá dělat a jak tomu předcházet? Po koupání vezměte ručník a psa usušte, zvlášť pokud má hustou podsadu a víte, že srst dlouho schne.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden