Jak se bránit stresu z pandemie?

V posledních měsících poznamenaných pandemií nového koronaviru můžete více než dříve pociťovat stres.

Stres se projevuje různě, například zatnutými zuby, ztuhlými rameny, napětím v obličeji, rozhozeným trávením či celkovou vyčerpaností. Co s tím?

Také vás může zajímat ...

Vydýchejte se

Úplně jednoduché základní relaxační metody můžete provádět kdekoli a kdykoli – zaberou jen pár minut. Základem je plný výdech. Zpříma se posaďte a zhluboka se nadechněte nosem. Pak pomalu vydechujte ústy a během celého výdechu šeptem vyslovujte slabiku há.

Jemně přitahujte břišní stěnu k páteři a vydechujte tak dlouho, dokud své há uslyšíte. Poté zavřete ústa a nadechněte se opět nosem s tím, že uvolníte břišní stěnu. Zopakujte 5–10x a pak ještě chvíli seďte a vnímejte svůj přirozený dech.

Protáhněte se

Večer po náročném dni se může stres projevit zvýšeným svalovým napětím hlavně na zadní části těla – v šíji, zádech a zadní části stehnech. I přes protažení těla můžete uvolnit psychiku před spaním. Stačí obyčejné předklony, které působí na parasympatickou část nervového systému,jež umožňuje odpočinek a regeneraci.

Jednoduchý předklon je možný provádět vestoje – ohněte se od pasu dolů a trup, hlavu i ruce nechte volně viset. Nebo se můžete posadit na podlahu nebo postel s nohami propnutými dopředu a uvolnit celý trup včetně hlavy a rukou směrem dolů ke stehnům. A nezapomeňte opět pohyb prodýchat – s nádechem vzpřímení páteře a s výdechem uvolnění do předklonu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...