Jak se chovat správně za bouřky?

Blesk může dosahovat teploty až šestkrát vyšší než je povrch Slunce. S létem bouřky doprovázené blesky a hromobitím přicházejí velmi často. Víte, co dělat pro své bezpečí?

Pokud vás zastihne doma, můžete být v klidu, pokud má dům řádně fungující hromosvod. Za bouřky zavřete okna i dveře a vytáhněte ze zásuvky elektrické spotřebiče. Nepracujte s počítačem připojeným k síti a netelefonujte z pevné linky. Nebuďte v kontaktu s vodou.

Také vás může zajímat ...

Jsou totiž známé případy, kdy člověka, který si čistil zuby, nahnul se ke kohoutku, aby si vypláchl ústa, zasáhl blesk skrze vodovodní potrubí.

Ochrání vás auto?

Pokud jste za bouřky v autě, mělo by vás ochránit. Funguje jako tzv. Faradayova klec, takže blesk by měl sjet po jeho karosérii dolů. Karosérie však musí být kovová, což neplatí pro trabanty. Musíte mít zavřená okna i dveře a raději se jich nedotýkat. Nedotýkejte se v autě ani knoflíků rádia, protože elektrický výboj se k vám může dostat i po drátech od jeho antény.

Počítejte s tím, že na karosérii může zůstat zbytkový náboj, takže vás může „kopnout“ i on. Kolo i motorka obsahují kovové části, takže hrozí, že by se mohly blesku zalíbit. Raději je tedy opusťte a ukryjte se v bezpečné vzdálenosti od nich.

Nesnažte se na nich dojet do cíle.

Jak se chovat v přírodě?

Neschovávejte se pod osamělé stromy, i když nejsou nejvyšší v okolí. Jeskyně a skalní převisy jsou nebezpečným úkrytem, jsou vlhké a stávají se vodičem. Proto se jich nedotýkejte. Pokud jste na vyvýšeném místě, už při prvních náznacích bouřky raději sestupte dolů. Když vás bouřka přepadne na louce, je dobré se schovat do příkopu.

Pokud jste v lese, až tolik se bát nemusíte, nejedná se o osamocené vyčnívající stromy. Bouřka nás nejvíce ohrožuje do vzdálenosti 3 km. Pomůžete si jednoduchým výpočtem. Přibližně 3 sekundy odpovídají 1 km. Od chvíle, kdy uvidíte blesk, počítejte, za jak dlouho uslyšíte hrom. Výsledek vydělte třemi a máte vzdálenost v kilometrech.

Takže pokud jste napočítali do tří, bouřka je od vás 1 km, a to není dobré znamení. Pokud jste napočítali do devíti, bouřka je na hranici rizika.

Opustit úkryt se doporučuje, až napočítáte do třiceti – bouřka bude od vás již 10 km.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...