Jak se nebát létat

Strach z létání čili aerofobie nebo také aviofobie, je jedna z mála fobií, kterou lze dobře odstranit.

Ovšem nelze ji nijak podceňovat. Takový strach totiž není vůbec žádná legrace. Lidí, kteří se létání panicky bojí je v populaci od 2% až do 10%.

Také vás může zajímat ...

Většina z nich navíc trpí kombinaci hned několika strachů najednou. Jde především o strach ze stísněných prostorů, známý jako klaustrofobie. Nebezpečný je ale i strach z nemožnosti ovlivnit situaci, strach z výšky, z turbulencí a další vtíravé pocity.

Racionalita jde stranou

Takovým lidem je těžko vysvětlovat, že letadlo je bezpečnější než auto, že turbulence jsou pro něj běžné jako pro auto výmoly na silnici atd. Neposlouchají vás. Jsou před letem v zajetí stresu, úzkosti a bolesti.

Mohou mít problémy s tlakem, stažené hrdlo velké bolesti hlavy. Někteří trpí hyperventilací, rychlejším a mělčím dýchání.

Pracujte se strachem

Strach je pocit, který můžete mít zcela pod svou kontrolou. Je jen na vás, kolik mu dáte prostoru. Zkuste nejprve tento jednoduchý postup. Před letem si udělejte uklidňující čaj. V odletové hale se soustřeďte na obchody, nemyslete na let.

Do letadla nastupujte předem, prohlédněte si piloty, do jejichž rukou se svěřujete. Představa konkrétních osob vám pomůže. Přichází-li na vás panické stavy, sedněte si rovně, zatlačte dlaně do stehen a zadržte dech.

Po třech sekundách vydechněte, uvolněte ruce a opakujte. Během letu poslouchejte oblíbenou relaxační hudbu a přemýšlejte o tom, co všechno budete dělat po přistání.

Odborná pomoc

Rozhodně se vyhněte alkoholu na kuráž. Neberte bezmyšlenkovitě uklidňující prášky. Pokud vaše potíže přetrvávají, je třeba navštívit odborníka. Rozhovor s psychologem objeví pravou příčinu vaší fóbie a bude možné začít s léčbou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...