Moje šťastná hvězda

Jak se rychle zbavit bolestivé migrény

Bolest hlavy může být způsobena změnami tlaku, špatným držením těla nebo například příznakem nedostatečného pitného režimu. Pokud je bolest hlavy stále častější a její intenzita se stává silnou, hovoříme už o migréně.

Příčiny migrény nejsou dosud lékařům úplně jasné, jedná se však o poruchu prokrvení mozku. Pokud migrénou trpěli vaši rodiče, je velmi pravděpodobné, že k ní budete náchylní i vy, jedná se totiž z části o genetickou predispozici.

Pulzující bolest

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy. Pacienti s migrénou popisují bolest jako pulzující, často trvající i několik dní. Nejčastěji převažuje jedna polovina hlavy. Pokud na migrény trpíte, je důležité snažit se rozpoznat, co u vás migrénu vyvolává.

Pro někoho to může být stres, jiný může být náchylný například k nadměrnému hluku. Někteří lidé, kteří jsou citlivější na změny počasí, mohou pociťovat bolest hlavy i v případě, že dojde například k prudšímu ochlazení či změně tlaku.

Náchylnost k migréně

Pokud vás migréna postihne, nemusíte hned nutně brát léky, ale navštivte určitě odborníka. Neurolog podle popisu příznaků pozná, jak vám nejlépe pomoci. Co ale zvládnete sama, když migréna nečekaně propukne? Zkuste několik tipů, které by vám měly pomoci.

V první řadě se snažte změnit prostředí. Jděte někam, kde je ticho a není tam příliš světla. Lehněte si tak, abyste v určité poloze cítili úlevu od bolesti a pokuste se v této poloze setrvat alespoň půl hodiny a odpočívat.

Můžete použít mokrý obklad nebo si dát přes čelo šátek a utáhnout ho. Pokud nemáte možnost lehnout si, zkusit můžete masáž hlavy. Jemně si masírujte oblast spánků, dále pak krk v místě, kde končí vlasy. Mějte při tom zavřené oči a snažte se zhluboka dýchat. Nezapomeňte dostatečně pít. Pokud ani to nepomůže, zvolit může běžně prodejné léky na bolest.

Alternativní léčba

Kromě farmaceutické léčby lze v případě migrény zvolit i léčbu alternativní. Z léčivých bylin se nejvíce osvědčily řimbaba obecná, známá také jako kopretina řimbaba (výluh z čerstvých listů nebo ve formě kapek či tabletek).

Lze užívat i homeopatika. Alternativní léčbou může být například i akupunktura. Do jídelníčku zařaďte doplňky stravy koenzym Q10 či omega 3-mastné kyseliny..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden