Jak se stát vůdcem smečky

Kdo je u vás doma pánem? Vy nebo váš pes? Pokud chcete, aby vaše soužití bylo spokojené, je nanejvýš důležité, aby vás pes bral jako vůdce.

Psi jsou společenská stvoření žijící ve smečce. Když máte psa nebo vícero psů doma, stává se jejich smečkou vaše rodina. V každé smečce musí být nastolena sociální hierarchie. Vůdcem smečky je „alfa“ jedinec, který je všude první, od všeho má to nejlepší a všichni ho respektují.

Každý podřízený jedinec si od alfa jedince musí nechat všechno líbit. A u vás doma se tímto alfa jedincem musíte stát vy. Jak na to?

Vše řídíte vy

Pokud si chce pes hrát, musíte to udělat tak, aby to vypadalo, že hru začínáte vy. Když pes donese míček, abyste mu ho házeli, chvilku psa ignorujte a až si vás pes přestane všímat, přivolejte ho a začněte si s ním hrát.

Stejně by to mělo platit u pomazlení či čehokoli jiného. A nezapomeňte, že hru, výcvik a podobně ukončujete také vy, přičemž platí, že v nejlepším se má přestat.

Buďte důslední

Být dobrým vůdcem smečky neznamená šéfovat a vnucovat svou vůli ostatním. Znamená to zajistit vše potřebné pro ostatní členy smečky. Klíčem ke správnému vedení smečky je porozumění. Pouze pokud chápete svého psa a jeho potřeby, bude vás respektovat a bez odporu následovat.

Dobrý vůdce ví, kdy přestat a psa soustavně necepuje, aby ho donutil k podřízenosti. Psa rozhodně nikdy nebijte, docílili byste akorát toho, že z vás bude mít strach. Nechovejte se násilně ani agresivně, využívejte intonace svého hlasu.

Cvičte denně, ale krátce

Samotný výcvik a práce se psem vás postaví do pozice vůdce a iniciátora všeho dění. Denně psa zaměstnávejte různými jednoduchými úkoly. Naučte ho základním povelům. Jestliže pes povel zná, nikdy ho neopakujte.

Při povelu stůjte vzpřímeně a mluvte rozhodným, ale klidným hlasem. Povely nekřičte, pes je schopen vnímat i velmi zvukově slabé povely. Každý den cvičte 5 až 10 minut a vždy trvejte na tom, aby pes povel splnil.

Načasujte krmení

Psa nikdy nekrmte od stolu. Pes má mít své místo na krmení, kde by ho neměl nikdo rušit. Krmení by měl dostávat až poté, co se najíte vy. Pokud pes loudí, vysvětlete mu, že je toho chování nežádoucí.

Pro upevnění role vůdce se doporučuje před každým krmením dát psovi nějaký povel, aby si jídlo jeho splněním zasloužil.

Spaní v posteli

Psa klidně nechávejte spát na vaší posteli, křesle nebo gauči – to pozici vůdce smečky neohrozí. Důležité však je, aby pes dotyčné místo opustil, když mu řeknete. Zároveň by na něj neměl vlézt, pokud mu to neodvolíte.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama