Moje chvilka pohody

Jak se vypořádat s lupénkou?

Lupénka. Nejčastější a nejnepříjemnější choroba kůže.

Nepravidelně se dědí a jejími spouštěči mohou být puberta, přechod, stres, infekce (zvláště streptokoková angína), kožní záněty, klimatické vlivy (lupénka se zhoršuje na jaře a na podzim), bronchitida, někdy stačí i banální zánět středního ucha. Takže může propuknout u kohokoli z nás.

Příznaky

Nově vzniklé kožní buňky se u zdravého člověka dostávají na povrch za 28 dní, kde se postupně odlupují. U nemocného jedince tento proces trvá pouhých 8 dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát.

Výsledkem je zarudlá, zanícená kůže překrývaná šupinami. Nejčastěji postihuje lokty, kolena, hýždě, okraje vlasů. Nehezky to vypadá, proto se postižených lupénkou okolí štítí, aby „to“náhodou nechytli, ale není třeba se bát.

Lupénka není infekční onemocnění, proto není možné se jí nakazit kontaktem s nemocným člověkem.

Rizika a léčba

Tato nemoc bohužel nepostihuje jenom kůži. Některá její těžká stádia mohou poškodit další orgány od kloubů až po srdce, kdy hrozí infarkt. Zánětlivými změnami může být zasažena i cévní stěna nebo močový trakt.

Lupénka se nedá vyléčit, ale je možné ji udržet pod kontrolou. Domácí léčba spočívá v promazávání kůže, léčebných koupelích a užívání léků, které tlumí zánět. Pro těžké formy se využívají klasické léky – cyklosporin A, retinoidy a metrotrexát nebo tzv. biologika. Pokud máte dostatek financí, skvěle pomáhá pobyt u Mrtvého moře. Pak budete mít na delší dobu pokoj.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden