Jak si poradit s letním průjmem

Pravděpodobnost, že vás postihnou trávicí obtíže, je v létě vyšší než v zimě. Vysoké teploty přispívají k množení bakterií, a když je hezky, nechá se člověk snáze zlákat k jídlu někde venku u stánku. Riziko zvyšuje i imunita oslabená vysokými teplotami, cestováním nebo stresem.

Nejhorší je dehydratace

Také vás může zajímat ...

Průjem je vlastně obrannou reakcí těla, které se snaží co nejrychleji zbavit škodlivých látek. Bohužel se spolu s nimi dostávají z organismu i tekutiny a právě v tom tkví největší riziko letních průjmů. Většinou totiž nejde o vážné onemocnění. Jenže ztráta tekutin, ať už z jakékoli příčiny, představuje zdravotní riziko a v extrémním případě může být i smrtelná.

Proto první zásadou u léčby letního průjmu je doplňovat tekutiny. Nejlepší je vlažná voda nebo slabý hořký čaj.

V případě, že onemocnění postihne dítě či seniora, tedy ty, u nichž je riziko dehydratace vyšší, je dobré vyhledat lékaře.

Léčivý jíl i dieta

U zdravého dospělého, pokud se jedná o běžný průjem a neobjeví se horečka, hleny a krev ve stolici nebo kolikové bolesti, byste o návštěvě lékaře měli uvažovat až po čtyřech dnech. Domácí léčba spočívá v podávaní tekutin a volně prodejných přípravků pro léčbu průjmu. Osvědčené jsou třeba ty, které obsahují léčivý jíl. Ten na sebe dokáže ve velkém vázat všechny škodliviny z trávicího traktu.

Pomoci mohou i probiotika, která pomáhají obnovit bakteriální rovnováhu ve střevech.

Samozřejmostí je potom dieta, zpočátku přísná, jen s čajem a suchary, později bez rafinovaných cukrů a živočišných tuků.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...