Můj čas na kafíčko

Jak si poradit s nízkým tlakem?

Dokáže hodně potrápit, i když nezabíjí. Poradíme vám, co s tím.

Zatímco o snižování vysokého tlaku se mluví pořád, o tom, jak si poradit s nízkým tlakem, se informace hledají podstatně hůř.

I když vás nízký tlak na rozdíl od vysokého neohrozí na životě, jak potvrdí každý, kdo tímto problémem trpí, dokáže vás hodně vyděsit a zdeptat. Přitom bojovat proti němu můžete zcela jednoduchými prostředky, které vám pomohou.

Stop únavě a motání hlavy

Nízký tlak se projevuje únavou, motáním hlavy, závratěmi, hučením v uších nebo, v krajních případech, dokonce omdlíváním. I když není tak škodlivý jako vysoký tlak, na kvalitu života může mít značně negativní dopad.

Jestliže je váš krevní tlak pravidelně nižší než 100/60 mm Hg, měli byste s tím začít něco dělat. V první řadě byste si měli zajít k lékaři, aby vyloučil, že za nízkým tlakem stojí nějaké onemocnění, např. srdeční.

Dlouhodobé zvyšování

Zvýšení krevního tlaku je během na dlouhou trať. Hodně může pomoci pravidelný pohyb, alespoň půl hodiny třikrát týdně. Důležitý je rovněž pitný režim a dostatečný příjem vitaminu C z potravy, případně ve formě doplňků.

Tlak je možné zvýšit i krátkodobě. Tradiční je šálek černé kávy nebo sklenka tvrdého alkoholu. Zatímco šálek kávy si dát bez problémů můžete, s alkoholem byste měli být hodně opatrní.

Na co si dát největší pozor?

Některé potraviny mohou tlak velmi snižovat, takže byste je měli konzumovat opatrně. Patří mezi ně například česnek. V případě, že si rádi děláte čerstvé zeleninové šťávy, buďte velmi opatrní s červenou řepou, cibulí a celerem.

Ty totiž dokážou krevní tlak snížit poměrně rychle. Proto šťávy z nich nikdy nepijte jako jednodruhové a do směsi jich přidávejte jen menší množství. Vyhněte se také užívání oblíbených a moderních chia semínek a pohanku si dávejte jen občas.

Káva ano, ale...

Nejznámějším a nejdoporučovanějším prostředkem proti nízkému tlaku je šálek silné kávy. Má to svou logiku, kofein v kávě obsažený dokáže opravdu zvednout tlak. Bohužel, jeho účinky jsou poměrně krátkodobé, a když tlak znovu klesne, může se postižený cítit ještě hůř.

Navíc káva může u citlivých jedinců vyvolávat nervozitu a zhoršovat spánek a usínání. Pokud si chcete nízký tlak léčit kofeinem a theinem, sáhněte raději po šálku černého nebo zeleného čaje. Účinek není sice tak rychlý, ale zato trvá déle.

Naučte se dýchat

Opravdu, je to tak. Správné dýchání vám může pomoci vyrovnat se s negativními důsledky nízkého tlaku, jako je motání hlavy, pocity na omdlení a hučení v uších. Trénujte hluboký, klidný nádech nosem do břicha a dlouhý, pomalý výdech ústy.

Výdech by měl být minimálně jednou tak dlouhý jako nádech. Když se naučíte správně dýchat, dosáhnete toho, že se mozek bude optimálně prokrvovat, a obtíže pak rychleji zmizí. V případě náhlého poklesu tlaku si v klidu sedněte a dýchejte zhluboka s hlavou mezi koleny.

Sůl, rozmarýn a lékořice

Ten, kdo trpí vysokým tlakem, by měl zásadně omezit solení. Trápí-li vás nízký tlak a máte v pořádku ledviny, měli
byste naopak přísun soli zvýšit. Tlak pomohou zvednout i správné bylinky.

Třeba rozmarýnový čaj přispěje nejen k optimalizaci tlaku, ale dodá i energii a chuť do života. Ke zvýšení tlaku přispívá i chutná lékořice, a to nejen v čaji, ale i v bonbonech.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden