Jak si přestat pořád stěžovat?

Co je vlastně stížnost?

Všimnete si, že je dnes venku velká zima a tak to řeknete. Je to stížnost? Ne, je to pozorování. Stížnost by zněla jinak: „Venku už je zase zima, to je hrůza, nenávidím tohle město!“ Někdy je stížnost doprovázena i fyzickými pocity. Hrbíte se a choulíte, máte knedlík v krku a potíže s dechem.

Také vás může zajímat ...

Obranný mechanismus

Hodně lidí mluví o tom, co je štve častěji, než o tom, co je těší. Jenže věčné stěžování si, udržuje v těle stres a zkracuje život. Když si stěžujete, uvolňuje mozek stresové hormony, které narušují neuronová spojení. Totéž se děje, i když stížnostem nasloucháte. Návyku stěžovat si se ale můžete zbavit.

Jak a na co si nejvíc stěžujete

Změny začínají ve vědomí. Stanovte si jako cíl všímat si svých stížností, a schválně číhejte na své „stěžovací myšlenky“. Můžete si vzít třeba náramek, a jakmile se přistihnete, že si už zase stěžujete, přendejte si hned náramek na druhou ruku. Možná zjistíte, že si za pár hodin náramek přendáte nejmíň stokrát.

Pryč od chronických stěžovatelů Když už musíte vyslechnout nějakou stížnost, snažte se odpovědět místo obvyklého: „Máš pravdu, nestojí to za nic,“ něco pozitivního. Když si totiž v odpovědi také nestěžujete, dáváte najevo, že cizí podporu nemáte zapotřebí. Budete-li takhle postupovat, dají vám chroničtí stěžovatelé dříve nebo později pokoj.

Podívejte se na to z druhé strany Této metodě se také říká „efektivní stížnost“. Když si stěžujete, přemýšlíte jen o tom, jak je všechno špatné.

Počasí je hrozné a nic se nedaří.

A co to zkusit jinak?

Počasí nezměníte, ale můžete strávit hezký večer doma, což je lepší, než stížnosti na hnusné počasí. Vidět situace z té druhé stránky přináší uvolnění. Dodejte ke všemu pozitivní: ALE Když se přichytíte při tom, že si zase na něco stěžujete, dodejte ke své stížnosti i magické „ale“ a doplňte něco něco kladného.

Například: „Už zase nechal všude rozházené ponožky a věci, ale zato mě má rád a vždycky mě v každé chvíli podrží“.

Nebo: „Tahle práce mě fakt nebaví, ale aspoň si můžu šetřit na dovolenou.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...