Jak správně chránit rty v zimě

Mráz se asi nejvíce podepisuje na rtech, které mohou být suché, popraskané a podrážděné.

Kůže na rtech neobsahuje dostatek kožního pigmentu melaninu, který umožňuje opálení kůže a současně ji chrání před škodlivým vlivem slunečního záření. Není proto divu, že se kůže na rtech často vysušuje, tvrdne a praská.

Také vás může zajímat ...

Jestli chcete zachovat svůdnost a svěžest svých rtů, nezapomeňte jim věnovat patřičnou péči s ohledem na dané roční období.

Vyživující balzám

Jedním z čistě přírodních a velmi účinných ochranných prostředků je docela obyčejný včelí vosk. Rty natřete vždy předtím, než půjdete ven, abyste je ochránili před škodlivými vlivy jako je vítr, chlad a mráz.

Vsadit ale můžete i na hojivé účinky kokosového másla, které jemnou kůži na rtech dobře regeneruje. Vhodná je i obyčejná vazelína.

Ochranný faktor

Vždy než vyjdete ven na slunce, natřete rty balzámem s ochranným faktorem 15 nebo klidně i silnějším. Rty potřebují přinejmenším stejnou ochranu jako pokožka na ostatních místech těla.

Doplňte vitaminy

Zkuste jíst více potravin bohatých na vitaminy řady B, například maso, celozrnné produkty, oříšky a listovou zeleninu. V některých případech může být problém s popraskanými rty způsobován právě nedostatkem těchto vitaminů.

Zkontrolujte složení

Pokud trpíte na suché a popraskané rty, nepoužívejte balzámy, které obsahují tzv. fenol nebo kafr. Jedná se o antiseptické látky, které jsou silně vysušující.

Pozor na olizování

Rty si neolizujte. Sliny jim sice poskytnou okamžité zvlhčení, ale rychle se odpaří a zanechají je ještě sušší než předtím. Trávicí enzymy obsažené ve slinách totiž vysoušejí tkáně.

Medová maska

Kvalitní domácí med naneste na rty a nechte 15 minut působit, poté omyjte vlažnou vodou. Nelízejte ho. Med rty vyživuje, vyhlazuje, zklidňuje a urychluje hojení.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...