Moje chvilka pohody

Jak správně mluvit

Kromě obsahu konverzace je velmi důležité, jak mluvíte. Existuje několik základních chyb, které děláte. Jaké to jsou?

Jste při hovoru chladní a odtažití. Jste pesimističtí, protože neočekáváte příliš příjemný rozhovor. Zkuste přistupovat k novým setkáním bez zbytečných předsudků. Podle studie Harvardovy univerzity je 40 procent našich každodenních projevů zasvěceno výkladům o sobě, o tom, co prožíváme a co si myslíme. Nepřehánějte to. Ovládnete-li tímto způsobem konverzaci, druhé jen naštvete a budete únavní. Vězte, že oblíbení jsou naopak ti, co dovedou naslouchat.

Opravovat není dobré

Abyste navázali dobrý vztah s novou osobou, je důležité umlčet své ego a neopravovat případné chyby v gramatice nebo slovníku. Dejte najevo, že jste připraveni naslouchat, nikoli soudit.

Snažte se rovněž nemluvit příliš rychle. Působíte nervózně. Rozhovor s rychle mluvící osobou může být vyčerpávající, protože je třeba více se soustředit na každé slovo.

Uberte decibely

Vhodný není ani příliš hlasitý projev. Zvýšeným hlasem obvykle hovoří lidé, kteří si jsou nejistí a necítí se dobře. Avšak zdravý člověk konverzující příliš nahlas může působit nepříjemně a vyvolávat rozpaky, zejména jestliže se nachází na veřejném místě.

Jestliže o sobě víte, že mluvíme příliš hlasitě, snažme se kontrolovat, zejména máme-li před sebou osobu, kterou vidíme poprvé.

Žádné otazníky

Jsou lidé, kteří končí oznamovací věty zvýšenou intonací otázky. Takový způsob může vzbuzovat pocity nejistoty. Je lépe se mu vyhnout. Abyste působili jistěji a autoritativně, klesejte na konci klíčové věty hlasem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden