Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Nízká teplota zabezpečí dlouhou trvanlivost, vysoká vlhkost vzduchu zase to, že zelenina a ovoce nezačnou vysychat a scvrkávat se. Znáte další dobré rady?

Také vás může zajímat ...

Tyto podmínky platí pro zimní odrůdy jablek a hrušek, pozdní brambory, veškerou kořenovou zeleninu od mrkve, petržele, celer přes pastinák až po různé druhy řepy a zelí. Tak vydrží v dobrém stavu až do jara. Naopak vysokou vlhkost špatně snáší česnek a cibule. Ty potřebují na skladování sucho ve spíži.

Tak můžete krátkodobě uskladnit i papriku, rajčata, mladé cukety nebo salát. Začátkem podzimu sklep zameťte, odstraňte pavučiny a posbírejte plže. Roztokem vody s práškovým vápnem sklep vybělte – vápno má dezinfekční účinek. Očistěte i regály. Na skladování ovoce a zeleniny jsou nejpraktičtější plastové přepravky, které jsou na rozdíl od dřevěných odolné vůči vlhkosti.

Bedničky, které už byly použité, omyjte a vysušte.

Kam je uložit?

Zelenina a ovoce byste měli skladovat odděleně. Při dlouhodobém společném skladování jablek a mrkve, jablka například po čase zhořknou. Jablka a hrušky skladujte v nízkých bedničkách, nejlépe v jedné vrstvě srdíčkem nahoru a stopkou dolů. Během skladování je nutné je kontrolovat a vyřazovat kusy, které začínají hnít.

Podle rad našich předků zůstane kořenová zelenina déle šťavnatá, pokud se uloží do suchého písku. Jednotlivé kusy ukládejte kořenem dolů, podobně jako byly v půdě, nebo mírně šikmo a zasypejte je až po okraj. Kedlubny vytáhněte z půdy i s kořeny a jemně z nich očistěte půdu. Odstraňte všechny listy až na malé lístečky v růstovém srdíčku.

Naskládejte je do bedničky ve směru růstu a kořeny také zasypte pískem.

Kontrolujte!

Brambory jako jediné je možné skladovat ve větších bednách. Je ale nutné je nechat osušit, opatrně očistit od půdy a vyřadit poškozené kusy. Sem-tam dochází k hnití jednotlivých kusů. Proto je důležité čas od času všechno překontrolovat a shnilé kusy odstranit, aby nebyly zdrojem infekce pro okolí. Každý rok je úroda trochu jiná, jednou se urodí více jablek, jindy zase více kořenové zeleniny.

Proto při koupi regálů upřednostněte takové, které lze různě přestavovat a přizpůsobovat velikosti přepravek.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama