Jak udržet mozek v kondici

Silné svalstvo, silná mysl

O blahodárném účinku fyzického cvičení bylo popsáno už hodně papíru. Pomáhá našemu srdci a cévám, prospívá trávení, dýchání i sexuálnímu životu. Obrovský pozitivní vliv má i na mozek a to hned v několika ohledech. Pohyb znamená hlubší dýchání, tedy více kyslíku v krevním oběhu. A právě kyslík je pro náš mozek zásadní. Čím lepší okysličení, tím lépe nám to myslí. To ale není všechno.

Také vás může zajímat ...

Díky pohybu se efektivněji vylučují takzvané hormony štěstí neboli endorfiny. Je dokázáno, že u lidí, kteří jsou šťastní a spokojení pracuje mozek efektivněji a také se lépe brání degenerativním onemocněním. Proto se nezapomínejte hýbat. Ideální je chůze, ať už obyčejná nebo nordic walking, tedy se sportovními hůlkami, také jízda na kole nebo třeba pravidelné cvičení jógy.

Stačí dvě a půl hodiny týdně a můžete snížit riziko deprese či demence o celou třetinu.

Zázračné potraviny

Mozkové buňky potřebují určité živiny. Když se zaměříte na to, aby jich byl ve vašem jídelníčku dostatek, zlepší se vaše paměť i poznávací schopnosti. Omega-3 mastné kyseliny jsou pro naše zdraví nezbytné. Jejich nedostatek se kromě jiného projevuje únavou, špatnou pamětí, kolísáním nálad až patologickou depresí.

Pokud chcete být psychicky fit, pak byste měli do svého jídelníčku zařadit tučné ryby, semínka, listovou zeleninu a ořechy, především české vlašáky.

Nezbytná zálivka

Mozek je jedním z prvních orgánů, na kterých se negativně projeví nedostatek tekutin. Když jsme žízniví, nemyslí nám to tak dobře a děláme chyby. Dlouhodobý nedostatek tekutin může nervové buňky nenávratně poškodit. Proto je důležité dodržovat pitný režim. Mějte však na paměti, že nestačí vypít třikrát denně půl litru vody.

Pokud chcete, aby váš mozek fungoval optimálně, dejte si každou hodinu sklenku neperlivé vody, klidně z kohoutku.

Zábava jako lék

Ten, kdo má koníčky a rád si hraje, má z poloviny vyhráno. Luštění křížovek, čtení cestopisů, vymalovávání omalovánek pro dospělé. To vše pomáhá, aby mozek nezlenivěl. Učení se cizím jazykům nebo vyhledávání zajímavých novinek na internetu a v časopisech dokáže zabránit ochabování paměti. Najděte si něco, co vás bude bavit.

Ideální je, když se budete takové aktivitě věnovat s partnerem nebo přáteli. Kontakt s lidmi je další způsob, jak se udržet psychicky ve formě.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama