Jak váhavý střelec přišel o Čunderlíkovou

„V éře rokenrolu jsem zažil léta zhýralství a užíval si života.“

Celý svůj život se Pavel Bobek rozhodoval mezi dvěma svými láskami. Architekturou a muzikou. Nakonec dal před rýsovacím prknem přednost mikrofonu a notám.

Podobně na tom kdysi byl i jeho táta Václav. Ten si vydělával na živobytí jako stavební inženýr, ale po večerech muzicíroval s břevnovskou kapelou, jejímž byl kapelníkem. A kdo jiný v ní mohl zpívat, než Václavova žena Božena?

Také vás může zajímat ...

Budoucí tvůrce letadel?

Jen chvíli to vypadalo, že se malý Pavel vydá spíš konstruktérskou cestou. Více než zpěv a hra na klavír, kam ho spolu se sestrou Alenou rodiče přihlásili, ho zajímalo to, na jakém principu funguje letadlo či tramvaj.

Premiéra ve vypuštěném bazénu

Snad i proto probíhaly jeho první pěvecké pokusy doslova ve vší tichosti. To si Pavlík vlezl do vypuštěného betonového bazénku na zahradě a zatáhl nad sebou dřevěné víko. A zpíval v domnění, že z jeho první životní zkušebny nemůže unikat ani hlásek.

Písničky ze západních stanic

Už jako gymnazista se pak dal dohromady se svým celoživotním přítelem Jiřím Laurentem. Muzikanti tělem a duší vystupovali s písněmi, které se jim podařilo více či méně dobře okopírovat z vysílání „západních“ rozhlasových stanic.

Pavel Bobek v roce 1981

Nechceš zpívat s námi, Pavle?

Laurent hrával na kytaru, Bobek na klavír. Za to, že k tomu později přidal zpěv, může lest dvou spolužaček, které ho požádaly, zda by s nimi nevystoupil na populární soutěži Hledáme nové talenty. Dámy pochopitelně na místo nedorazily, vždy zodpovědný Pavel Bobek naštěstí ano. A měl úspěch.

Zazpíval si i s Cashem

Ještě na chvíli se pak vrátil k architektuře. Z ČVUT v Praze si dokonce odnesl vysokoškolský titul inženýra. A když na to přišla řeč, s lehkým úsměvem dodával, že kdysi dávno stávalo i několik „jeho“ kravínů a prasečáků. Na druhou stranu, kdo se může pochlubit, že si na pódiu zazpíval se samotným Johnnym Cashem?

Slavné životní dvacetiletky

Přes den stával u prkna, po večerech zpívával. „Po studiích jsem se konečně vrhl po hlavě do světa rokenrolu,“ říkával. „Zažil jsem tehdy léta zhýralství a plně jsem si užíval života.“

Ten prý měl rozdělený do dvacetiletek. V první prý byl vzorným synem a studentem. V druhé vášnivým muzikantem. „A po čtyřicítce jsem se šťastně oženil.“

V 70. letech byl hvězdou divadla Semafor.

Klein si řekl o ruku hned

To ovšem neznamená, že by se předtím vyhýbal krásným ženám. Naopak. Byl roky zamilovaný do herečky Andrey Čunderlíkové (*1952). „Pavel byl moje první láska. Moc jsme se milovali,“ připustila krásná Andrea později.

Jenže ona se chtěla vdávat, kdežto Bobkovi se do chomoutu nechtělo. A tak dala přednost Ladislavu Kleinovi z Olympiku. Ten ji o ruku požádal hned.

Severní vítr zpívat nechci

A ještě jednu věc Pavel Bobek prováhal. To, když odmítl nazpívat legendární song Severní vítr je krutý. Vysvětlil to tím, že má právě anglosaské období a česká písnička se mu do něj nehodila.

A tak se ji ujal její skladatel Jaroslav Uhlíř. „Po čase jsem ho potkal a on povídá: ´Čoveče, ten Severní vítr, to je ale pěkná písnička,“ zavzpomínal později Uhlíř.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...