Jak vás ovlivňuje oblíbená barva?

O tom, že barvy ovlivňují lidskou psychiku, už určitě víte. Také vás už unavuje denní pohled na nudnou šeď podzimních plískanic?Jste hodně podrážděná a vůbec nevíte proč? Obklopte se spoustou veselých barev a nalaďte se na jejich léčivé vibrace.

Žlutou zažeňte splíny

Také vás může zajímat ...

Žlutá je barva slunce, pohody a prostoru. Podporuje vynalézavost a kreativitu. Ve žlutě vymalovaných místnostech se cítíte radostně a pohodově, jakoby oklopeni slunečným zářením, než třeba v tmavě červené nebo neutrálně šedé místnosti.

S teplou sluneční žlutou barvou nikdy nešlápnete vedle. Nemusíte hned přemalovat celý byt nažluto. Pro začátek bude stačit pořídit si třeba jen žluté doplňky, polštářky, slunečnice do vázy a nebo žlutý šátek či šálu na vaši bundu.

Sportujte v červené

Červená je barvou aktivity, činorodosti a optimismu. Je barvou, která nejlépe prodává. Proto je tolik obalů červených nebo s červenými prvky. I nevěsty v Číně se vdávají v červených šatech.

Tato barva zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční činnost. Tím se vysvětluje tradice vykřičených domů mít nad vchodem zavěšenou rudou lucerničku. Červená může signalizovat i nebezpečí nebo výstrahu. Jedovaté houby, rostliny i ryby mívají často rudé zabarvení.

Klid a pohodu ucítíte v modré

Víte, proč se melancholickým skladbám říká blues? Protože modrá se anglicky řekne blue. Možná pro jejich uklidňující náladu. Modrá dokáže tlumit hádky a napětí. Nejedná se jen o barvu nátěru zdí, ale i o dekor nábytku, závěsů a doplňků.

Její nositelé vynikají chladným jednáním i jistou dávkou smutku. Modrou volí často muži, hlavně úředníci a politici. Možná by pomohlo odlehčit politická jednání bikinami v oranžové barvě. Ta podněcuje lehkomyslnost.

Modrá je sice krásná, ale působí chladně.

Oceňte se ve zlaté

Citlivější k barvám bývají ženy, které je vnímají zrakem, ale i povrchem kůže. Tím je vysvětlena odvěká touha žen po zlatě a všem, co se třpytí. Existuje i terapie barvami, která obnovuje vnitřní psychickou a fyzickou rovnováhu člověka.

K této terapii patří i voda ozářená barevným světlem. Komu neudělá dobře zahledět se na vodní plochu a nechat odpočívat oči jen pozorováním vlnek? Je to nejúžasnější lék od matky přírody. Zabere dřív než tabletka.

Černá vám dá důstojnost

Z hlediska účinku barev symbolizuje černá důstojnost a serióznost a také výrazně zeštíhluje. Proto ji s oblibou nosí ženy, které se snaží vypadat hubenější. Bývá barvou smutku, ale pro jeden africký kmen je dokonce tou nejveselejší, protože je barvou mraků přinášejících blahodárný déšť.

Co ale o černé říká věda? Muži i ženy v černém oblečení jsou podvědomě považováni za serióznější, tudíž i pracovitější a disciplinovanější než jejich barevní kolegové.

Nevěrníka a lháře vyslýchejte v zelené

Kriminalisté vyslýchají podezřelé v zelené místnosti, protože pod vlivem této barvy se pachatelé dříve přiznají. Tak proč si domů nepořídit zelený župánek nebo nevymalovat koupelnu nazeleno? V zeleném prostředí si lidé méně stěžují na nedostatek peněz a připadají si spokojenější a klidnější.

Dokonce i mosty sebevrahů se po zeleném nátěru změnily na běžné mosty bez nebožtíků. Podvědomě zřejmě vnímáme zelenou jako barvu přírody a života.

Růžová není jen pro Barbie

Uvolní a uklidní i nás, dospělé, kteří jsme už hrám s panenkami dávno odrostli. Její milovníci jsou přirozeně veselí a pozitivní a rádi dělají radost jiným. Růžová nás zjemňuje, ale muži ji nesnášejí.

Můžete ji vzít na milost i ve formě růžových žvýkaček nebo rybího tataráku. Barvy jsou totiž důležité i uvnitř žaludku! Mají na vaši pohodu větší vliv, než si myslíte. Snažte se proto alespoň občas koukat na svět růžovými brýlemi, bude vám hned veseleji…

Barvy ovlivňují náladu a chování

V průběhu života, kdy zažíváte nejrůznější pády, vzestupy, dramata či okamžiky štěstí, se potřebujete obklopovat vibracemi nejrůznějších barev. Někdy chcete být neviditelná a nosíte šedou a jindy divoká a nosíte červenou.

Jen málokoho napadne souvislost mezi bolestmi hlavy, depresemi a vysokým tlakem a nevhodně vymalovanými zdmi ložnice. A tak byste místo polykání pilulek mohla raději zkusit změnit barvy ve svém bytě a těšit se z následných pozitivních změn své psychiky i zdraví.

Co vás potěší a uklidní

Mnozí lidé se cítí klidnější a bezpečnější při modré a zelené barvě. Proto se v mnoha městech umísťují uklidňující modrá světla, aby se snížilo riziko sebevražd, zločinu a míry deprese. Tyto barvy podvědomě signalizují přítomnost vody a jídla, takže i po staletích je stále vnímáme jako potřebné pro přežití.

Ve farmaceutických studiích, kdy se zkoumal vliv placebo efektu na pilulky, které lidé užívají, se zjistilo, že růžové, červené a žluté pilulky mají mnohem vyšší a dlouhodobější účinek než úplně stejné tabletky, jen v jiných barvách.

Jíst se má i očima

Barevné jídlo není jen kulinářskou záležitostí, ale tělo ho potřebuje stejně jako vitaminy a minerály. Dokazuje to i studie, kdy vědci zkoumali vliv barevných potravin na zdraví. Jedné skupině lidí byla podávána strava vyvážená, ale jednobarevná a fádní.

Tedy žádná červená jablíčka, jen zelený salát, ještě zelenější špenát a bledé brambory. Druhá skupina dostávala stejný počet kalorií i vitaminů, ale jejich jídlo bylo pestré. Skupina s barevnou stravou měla výsledky všech testů o hodně lepší než chudáci se špenátem.

A to i přes to, že nutričně jedli úplně stejně. Potvrdilo se staré rčení našich babiček, že jíst se má také očima.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...