Jak zklidnit podrážděný žlučník?

Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti a nehrozí žlučníková kolika, pomůžete si i doma.

Pro dobrý stav našeho žlučníku je třeba pokud možno neholdovat příliš mastným a smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit na minimum stres, protože i ten bývá dost často spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i první pomoc poslouží i některé bylinky. Které to jsou?

Také vás může zajímat ...

Čaj ze tří bylin

Pelyněk pravý podporuje zažívání a tlumí problémy se žlučníkem, heřmánek uvolňuje a tlumí křeče, působí protizánětlivě a proti průjmům. Máta peprná je na zažívání a zlepšuje produkci žaludečních šťáv. Všechny tři byliny v kombinaci harmonizují žlučník. Stejný díl pelyňku pravého, heřmánku pravého a máty peprné promíchejte, zalijte vroucí vodou na 15 minut. Poté sceďte a pijte.

Čaj můžete vylepšit ještě trochou měsíčku lékařského, který působí hojivě na všechny sliznice.

Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, tvorbu trávicích enzymů i žluči, uleví při nadýmání způsobeném nedostatečnou tvorbou žluči a dokáže ulevit při bolestivých stavech spojených s nedostatečnou funkcí žlučníku. Navíc zlepšuje psychickou i fyzickou kondici.

Bazalka

Při delším užívání dokáže harmonizovat všechny funkce v těle, tedy i jeho hospodaření se žlučí. Z bazalky si můžete připravit čaj, přidávat její lístky do jídla, třeba do salátů, největší účinnost má ale v podobě tinktury.

Řepík

Výtažky z řepíku povzbuzují činnost žlučníku, pomáhají s detoxikací jater, zlepšují metabolismus tuků a udržují správnou hladinu cholesterolu. Řepík zlepšuje trávení a podporuje střevní sliznice. Nejlepší je užívat ho ve formě tinktury nebo čaje.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama