Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je zdravý a radostně vrtí ocáskem, dožil co nejvyššího věku.

Velikost je podstatná

Mezi dlouhověká plemena obecně patří spíše ta menší či středně velká. Nejkratší průměrnou délku dožití pak mají velká a obří plemena s vysokou hmotností. Velikost pejska je tak důležitým ukazatelem – čím je větší, tím je zpravidla průměrný věk dožití nižší.

Dlouhověcí teriéři a pudlové

Vysokého věku se dožívají jezevčíci, voříšci nebo různá plemena teriérů, například jack russel teriér, border teriér, irský teriér. Dlouhá léta vám bude dělat společnost třeba i čivava, jorkšír, střední špic, malý pudl, lhasa apso nebo tibetský španěl.

Výjimka potvrzující pravidlo

Absolutním psím rekordmanem se zápisem v Guinessově knize rekordů je však úplně jiné plemeno – australský honácký pes Bluey. Dožil se 29 let a pěti měsíců.

Psí velikáni umírají brzy

Naopak velmi nízkého věku průměrně dosahuje německá doga, bordeauxská doga, pak také boxer či bernský salašnický pes.

Péče o zdraví, pohyb a kvalitní strava

Samozřejmě plemeno není jediným faktorem, který ovlivňuje délku života. Pokud chcete, aby se váš pes dožil vyššího věku, můžete k tomu sami přispět tím, jak o něj pečujete. Zásadní je kvalitní krmivo, které by mělo být přizpůsobené stáří, velikosti a aktivitě vašeho pejska.

Důležité jsou rovněž pravidelné návštěvy u veterináře a nemalou roli hraje také pohyb.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama