Jaké bylinky sbírat v říjnu

Podzim je ideální na sběr kořenů.

Ještě máte šanci udělat si zásoby bylinek na zimu. Po kterých sáhnout a s čím vám umí pomoci?Nasbírejte si přesně takové, co vám zlepší zdraví. A využijte toho, že v říjnu roste ještě mnoho léčivých rostlin, pro které je právě tento měsíc ideální na sběr.

Příroda se pomalu připravuje na zimu, i proto je toto období charakteristické především zaměřením na bylinné kořeny, v nich je největší síla.

Také vás může zajímat ...

Čekanka

Tuto rostlinku poznáte snadno. Je až jeden metr vysoká. Její modré květy můžete vidět na loukách a u cest od května do října. Jako pomůcku pro sběr této bylinky vám poslouží její název. Čekanka a její modré květy mají připomínat oči dívek, které čekají na své chlapce, až se vrátí z vojny.

Z čekanky se v říjnu sbírá kořen. Pokud se pro její sběr rozhodnete, kořeny rostlin po sběru pečlivě umyjte od hlíny a nakrájejte na menší kousky, které dejte usušit. Čekanka je výborným pomocníkem, pokud vás trápí nemoci jater či záněty močových cest.

Kostival lékařský

Pokud jste v minulých měsících nestihli kostival nasbírat, máte poslední šanci. Opět se, stejně jako u čekanky, sbírá kořen. Své užití najde jako obklad na zanícená místa, bolestivé klouby, křečové žíly, vnitřně pak na žaludeční vředy.

Lopuch

Tato rostlina je typická svými velkými listy. Najdete ho v okolí cest, na stráních i loukách. V měsíci říjnu se sbírá kořen, který s používá při kožních problémech, jako jsou ekzémy nebo jako čaj při poruchách trávení.

Kozlík

Vysoká bylina s růžovými květy je typická pro svůj zápach. Z kozlíku sbíráme oddenek, ten se omyje a suší. Užití najde, pokud vás trápí nespavost, nervozita, slabost nebo pocity strachu.

Puškvorec

Tuto bylinky naleznete v u břehů rybníka. Jedná se o mokřadní rostlinu. V říjnu se sbírá oddenek. Ten má výrazně hořkou chuť. Nasbíraný puškvorec omyjte od hlíny, můžete ho oloupat a následně sušit. Používá se při žaludečních potížích a má uklidňující účinek. Lze z něj připravit i koupel, která pomáhá proti revmatismu.

Užití najde i v případě ekzémů či na špatně se hojící rány.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...