Jaké měla poslední přání?

Dětmi milovaná babička z kouzelné školky, Libuše Havelková (†92), si poslední roky svého života příliš neužívala. Sužovala ji totiž těžká nemoc, která ji postupně připravila o sluch a rovnováhu.

Po poslední velkém záchvatu v roce 2014, kdy ji našla sousedka doma na zemi hrozně potlučenou, skončila herečka v domově seniorů a následně v rehabilitačním zařízení v pražských Ďáblicích. Vzhledem k tomu, že se příznaky nemoci zhoršovaly, záchvaty se nedaly předvídat a pohyblivost herečka nebyla nejlepší, bylo jasné, že už nebude moci žít sama.

Také vás může zajímat ...

Rodina jí našla příjemný domov, kde o ni bylo skvěle postaráno a všichni ji jezdili pravidelně navštěvovat.

Sedm dlouhých let

Maminka herce Ondřeje Havelky (62) se snažila s Meniérovou nemocí bojovat dlouhé roky sama. Pomalu jí však i s ohledem na věk začaly docházet síly až nakonec po sedmi letech zákeřné chorobě podlehla.

Nemoc, kterou herečka a dlouholetá členka Národního divadla trpěla postihuje rovnovážné ústrojí v uchu. „Najednou mě chytne motolice, dostanu závrať, ztrácím rovnováhu a v záchvatu končím na zemi,“ stěžovala si krátce před svou smrtí Libuše Havelková s tím, že se jí sluch vždycky spolu s rovnováhou trochu upraví a ona zase vstane ze země.

Herečka brala poctivě léky, ani ty však nedokázaly projevy nemoci potlačit. Ondřej Havelka pak ještě uvedl, že složité to s maminkou bylo hlavně v tom, že se její záchvaty nedaly předvídat. V tom největší kámen úrazu.

Přála si zemřít doma

Herečka byla se svým stavem smířená a před lety vyslovila přání, že by byla velmi ráda, kdyby mohla zemřít doma mezi svými nejbližšími. Nikdy se nevzdávala a nestěžovala si, občas si jen tu a tam posteskla, že se závislostí na druhých pro ni život ztrácí smysl.

Její poslední přání se jí bohužel nesplnilo. Přesto podle zaměstnanců rozhodně nestrádala. Syn s rodinou o ni prý pečoval vzorně tak, aby mamince nic nechybělo. Přesto, že se Libuše Havelková dožila požehnaného věku, její smrt pro nejbližší obrovskou ránou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...