Moje sladké tajemství

Jaký tuk si máte správně vybrat?

Nejen množství cukru, ale i tuků může mít negativní vliv na růst tělesné hmotnosti, pokud si nevybereme správně. A co víc. Různé druhy tuků významně ovlivňují i rizikové faktory mnoha onemocnění.

Ve vhodně sestaveném jídelníčku mohou být tuky ve skutečnosti velmi prospěšné. Podporují metabolismus a spalování, ale i produkci hormonů a hubnutí celkově. Jaké tuky je vhodné do stravy zařadit?

Mononenasycené mastné kyseliny – ANO! Kde: avokádo, olivový olej a další

Pomáhají snižovat vysokou hladinu cholesterolu a jsou pro tělo lehce stravitelné.

Organismus je snadno vstřebá a umí si i účinně poradit s jejich odstraňováním. Najdeme je v avokádu nebo v olivovém oleji. Rozlučte se s klasickým řepkovým a slunečnicovým olejem a nahraďte jej olivovým, extra panenským. Používejte ho na smažení i pečení, místo koupených zálivek si pomocí olivového oleje a balzamika si vytvořte zdravý salátový dresink.

Vícenenasycené mastné kyseliny ANO! Kde: vlašské a makadamové ořechy, lněná a chia semínka a další

Jsou nejvíce obsaženy tucích rostlinného původu. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi efektivněji než mononenasycené, a tím snižovat riziko vzniku krevních sraženin. Mají významnou úlohu v prevenci srdečně- cévních onemocnění.

Do této skupiny patří omega- 6 a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše zdraví velmi důležité.

Nenasycený rybí tuk – ANO! Kde: losos, sleď, tuňák a další

Pokud vyberete dobrý, kvalitní a čerstvý kousek, dostanete do těla nenasycený rybí tuk, který je spojován se snižováním rizika srdečních chorob. Například losos je lehko stravitelný, neobsahuje sacharidy, a i přesto, že zhruba ve 100 g obsahuje až 6 g tuku, nemusíte se bát ho do jídelníčku zařadit několikrát týdně.

Nasycené mastné kyseliny – NE! Kde: máslo, vepřové sádlo, hovězí lůj a některé rostlinné oleje

Zvláště v živočišných tucích je velké množství nasycených mastných kyselin jako energetická rezerva. Vyskytují se také v palmovém oleji.

Zvyšují koncentrace celkového a LDL-cholesterolu a jejich zvýšený příjem je spojen s obezitou, cukrovkou 2. typu a aterosklerózou.

Trans-mastné kyseliny – NE! Kde: margarín, ztužené pokrmové tuky

Podílejí se na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a mají negativní vliv na náš srdečně-cévní systém.

Vznikaly při starších technologických postupech výroby tuků ztužováním. Největším zdrojem těchto špatných trans- -mastných kyselin jsou tedy v současnosti některé druhy sladkého pečiva, zákusků a sojových nápojů.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden