Jaký vliv má káva na vaše zdraví?

Jaký vliv má káva na vaše zdraví?

Jedni ji zatracují jako zdraví škodlivou, jiní si ji zase nemohou vynachválit. Jak to tedy s pitím kávy je?

Vliv pití kávy zkoumala už spousta studií. Ty novější tvrdí, že kofein v kávě snižuje riziko infarktu, chrání před demencí, a dokonce před rakovinou kůže. Zároveň ale způsobuje úzkost, pálení žáhy a zhoršuje průběh menopauzy. Kromě kofeinu ale káva obsahuje další látky, které mohou mít na náš organismus vliv.

Také vás může zajímat ...

Trávení Ranní šálek kávy dá obvykle vaše střeva do pohybu. Kofein totiž zvyšuje stahy zažívacích orgánů, čímž se urychluje trávení a vylučování. Kofein ale také narušuje vstřebávání železa, proto kávu raději nepijte s jídlem, které ho obsahuje. Kávu byste neměli ani pít nalačno, ideální je k ní něco přikusovat, jinak může citlivějším lidem způsobit nadýmání a bolesti břicha.

Zelená káva pomůže zrychlit metabolismus.

Srdce Jediný šálek kávy může zvýšit srdeční tep a trvá asi hodinu, než se vrátí do normálu. Lidé se srdečním onemocněním by neměli pít instantní kávu, protože ta obsahuje velké množství draslíku, který může způsobit změny srdečního rytmu.

Zdravému člověku ale jeden šálek kávy denně rozhodně neuškodí a její přiměřená konzumace může naopak působit jako prevence proti infarktu.

Mozek
Kofein údajně udržuje mozkové buňky ve formě. Mírná konzumace kávy(tři až pět šálků denně) prý může také snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 20 procent. Kofein a antioxidanty v kávě obsažené snižují pravděpodobnost zánětu mozku, zpomalují stárnutí mozkových buněk.

Kosti a zuby Přílišné holdování kávě může zapříčinit křehčí kosti a osteoporózu. Kofein totiž ovlivňuje vstřebávání vápníku a urychluje jeho vylučování. Z tohoto hlediska jsou maximem tři šálky denně a raději s mlékem. Pokud se bojíte, že vám káva zabarví zuby, spolehlivěji to dokáže černý čaj. Naopak látky, které dodávají kávě její chuť, brání bakteriím, aby ničily zuby.

Obsahuje je i ta bezkofeinová.

Ledviny
Káva působí močopudně a nutí tak ledviny častěji vylučovat tekutinu. Pokud máte ledviny v pořádku, nestane se nic, ale pro lidi s onemocněním ledvin to může být problém. Častou konzumace kávy může způsobit opětovný vznik ledvinových kamenů.

Únava
Kofein funguje rychle a spolehlivě proti únavě. Rozpumpuje krevní oběh, což člověka probere, a také podporuje tvorbu hormonu dopaminu, který podporuje dobrou náladu. Protože ale tento účinek trvá tři až šest hodin, neměli byste pít kávu pár hodin před spaním. Nemusíte pak dlouho moci usnout, a ráno se probudíte nevyspalí a unavení.

Káva neobsahuje téměř žádné kalorie, je povolená i při různých půstech.
I pro pití kávy platí ono známé – všeho s mírou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama